Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin AB Tarife Gündemi Küresel Piyasalarda Hareketliliğe Neden Oldu

ABD tarafından AB'ye yönelik tarife gündemine dair ayrıntılar, gelişmenin dünya genelindeki borsa endeksleri üzerindeki reaksiyonu ve finansal değerlendirme.
ABD’nin AB Tarife Gündemi Küresel Piyasalarda Hareketliliğe Neden Oldu
Yorum

Küresel hisse senedi endeksleri, Trump yönetiminin Avrupa’dan yapılan ithalatlara gümrük vergileri koyma yönünde bir adım atmasının ardından Salı günü yükselişe geçti.

Stoxx Europe 600, sabah işlemlerinde %0.3 değer kazanırken, endeksin enerji sektörü için %0.8’lik bir artışı, kişisel ve ev eşyaları hisse senetlerindeki %0.2’lik bir düşüşle kısmen de olsa dengelendi.

Fiat-Chrysler’deki paylar, mahkeme belgelerinin araç üreticisinin ABD’li yatırımcıları güvenlik endişeleri ve aşırı dizel emisyonlarıyla ilgili yanlış yönlendirdiğini iddia ederek uzun süredir devam eden bir dava açmak için 110 milyon dolar ödeyeceğini açıklamasının ardından %0.3 oranında düşüş kaydetti.

Tarife Kapsamına Bakış

AB'ye Yönelik Tarife KapsamıAvrupa hisse senetleri ABD Ticaret Temsilciliği ofisinin, bloğu Airbus’a sübvanse etmeye devam ederse tarifelere tabi olacak Avrupa Birliği malları listesi başlığında ele alındı. 

Bu tarifeler, helikopterler, bisikletler, peynir ve şarap dahil ABD’ye yapılan ithalatta yaklaşık 11 milyar doları etkileyebilecek düzeyde. Airbus hisse senetleri (AIR) %1.72 değer kaybederek 118,66 €’dan işlem alıyor, Boeing BA ise %4.44 kayıp ile 374,52 $’den son fiyatını sunmuştu.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Trump yönetiminin Dünya Ticaret Örgütü’nün görevlerini yerine getirmesini beklediğini söyledi. Deutsche Bank’ın notunda, Bankan’ın küresel temel kredi stratejisi başkanı Jim Reid, “Trump yönetimi bu konularda WTO’ya her zaman güvenmemiş olsa da burada olmaları ilginç.” ifadelerini kullandı.

AB Tarifeleri Çin Tarifelerine Göre Küçük Kalıyor

AB Tarife Gündemi Çin Tarifelerinin Yanında Küçük KalıyorTarife hamlesi, Başkan Trump yönetiminin bir yılı aşkın süredir devam eden karşılıklı ithalat vergileri ve soğuk söylemlerin ardından Çin ile bir ticaret anlaşması yapmak üzere olduğunu bildirdiği birkaç haftalık sürecin ardından FOMC (Mart) raporları öncesi gündeme geldi.

Trump yönetiminin geçen yıl bahar döneminde Çin’i ilk başta tehdit ettiği maddelerle karşılaştırıldığında 11 milyar dolarlık AB tarife tehdidi küçük kalırken, ticari anlaşmazlıkların küresel ekonomi üzerindeki etkisinin devam etmesi muhtemel olacaktır. 

Bu bağlamda küresel güvenilir liman arzı olan altın kanadında 1302 $ seviyelerinin üzerinde, geçtiğimiz ayların tepe noktası olan 1346 $ seviyeleri yeniden konuşulabilir bir hal alabilir.

Demokrat Parti tarafı, Kasım ayındaki seçimlerinde Temsilciler Meclisinin kontrolünü ele geçirdikten sonra, “Başkan birkaç serbestlik derecesine sahip olduğunu düşünüyor (ticaret ve dış politika bunlardan ikisi olarak ele alınabilir) ve politikaya hakim olmaya devam ediyor.” şeklinde vurgularda bulunmuştu.

Avrupa, Asya ve Vadeli ABD Finansalları

Dünya Genelinde Borsa Endekslerine BakışAvrupa’da hafif kazanımlar görülürken endeks hareketleri DAX, CAC 40 ve FTSE 100’de yataydan pozitif ayrışma çabaları ile öne çıkıyor. Asya tarafında Japonya’daki Nikkei 225’in %0.19’a yükseldiği ve Hong Kong’un Hang Seng Endeksi’nin %0.27’ye yükseldiği ve SSEC’in %0,16 değer kaybettiği bir tablo izlendi.

ABD vadeli işlemlerinde S&P 500, Pazartesi günkü küçük artışını tersine çevirecek bir hamleyle %0.12 oranında değer kaybında işlem alırken, Dow 30 vadeli işlemleri %0.8 negatif duruş ile yatay bir grafiklenmede öne çıkıyor.

Zararlar, bu yıl şimdiye kadar ABD hisse senedi piyasası için için devam eden bir güç fonuna karşı gelecek ve 2019’ın ikinci çeyreğinde, yılın ilk üç ayındaki yatırımcıların bu yılki hafif ekonomik büyümeye ilişkin bahislerinin artmasıyla kazandığı artışla karşı karşıya kalabilecek mesajlar veriyor. 

S&P 500 Endeksi, Nisan ayında %2 civarında kazanım kaydederken, 2019 başından bu yana %15’in üzerinde bir bölgeye tırmandı. Yatırımcılar, Salı günü yayınlanacak olan Uluslararası Para Fonu’nun son dünya ekonomik görünümünü bekliyorlar. Ocak ayı raporunda IMF, küresel büyümede keskin bir yavaşlama öngörüyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu