Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

79 Dolar Seviyelerinde Fiyatlanan Petrol Ekside Seyrini Sürdürüyor

Kasım ayının ilk haftasından sonra düşüş trendine giren petrol fiyatlarında kayıplar sürüyor.
79 Dolar Seviyelerinde Fiyatlanan Petrol Ekside Seyrini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Düşüş, ABD Başkanı Joe Biden yönetimin, benzin fiyatlarını düşürmek için acil durum rezervlerini serbest bırakmasına yönelik beklentilerle yönlendirildi.

Aynı zamanda Uluslararası Enerji Ajansı bu hafta arzın yetiştiğini belirtirken Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü pandemiden kaynaklanan toparlanmanın azalmasıyla yakında bir fazlanın ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

ABD türü ham petrolün varil fiyatı, dün en son 79,78 dolarda fiyatlandıktan sonra bugünkü seansa 79,80 ile başladı.
Petrol 10 Kasım Bu Yana Düşük Seyrediyor
KAYNAK: Piyasa..paratic.com

Açılıştan kısa süre sonra 79,96 seviyesini test etse de burada karşılaştığı dirençle yönünü aşağıya çevirdi. Önce 78,92 seviyesini deneyen ham petrol, sonrasında 78,89 dolara kadar indi.

Yazım sırasında ham petrol en çok düşen emtialar arasında yer aldı. Haftalık kaybını yüzde 2,7’ye çıkartan ham petrol bir ayda aynı oranda ekside durdu. Yıllık bazda yüzde 91 oranında artış kaydetti.

Aşağı yönlü seyrin devamı durumunda ilk teknik destek seviyesi 78,85 dolarda dururken yükselişin başlaması durumunda ilk teknik direnç noktası 79,97 dolara işaret etti.

Bu haftanın başlarında, dünyanın en büyük bağımsız petrol ticareti şirketi olan Vitol’un CEO’su Russell Hardy şunları söyledi:

“Küresel petrol piyasasının temelleri, büyük ölçüde 2019’daki pandemi öncesi seviyelere tamamen iyileştikten sonra petrol talebi artmaya devam ettikçe, muhtemelen önümüzdeki yıl sıkı kalmaya devam edecek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu