Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

79 Dolar Eşiğini Kıran Petrol Sınırlı Yükseliyor

Petrol fiyatları ABD başta olmak üzere birçok ülkenin fiyat düşürme amaçlı açıklamasına rağmen 79 doları aştı.
79 Dolar Eşiğini Kıran Petrol Sınırlı Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk günü 75 dolar altına düşen ham petrol, dün 75,31 – 78,86 dolar aralığında hareket etti. 78,73 dolarda kapanış yapan ABD tipi ham petrolün varil fiyatı, bugünkü seansa 78,72 dolarla başladı.

Asya seansının ilk saatlerinde önce düşüp sonra yönünü yukarı çeviren ham petrol, Avrupa seansında 79 dolar eşiğine yönelip direnci kırdı.

TSİ 10.51’de yüzde 0,20 artıda ilerlerken gün içi hareket aralığı 78,03 – 79,09 dolar oldu.
Petrol Yükseliş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Bu hafta ilk kez 79 dolar üzerine çıkan ham petrol haftalık bazda yüzde 1,50 artarken aylık bazda yüzde 6’ya yakın kayıpla ekside kalmaya devam etti. Yıllık kazanç ise yüzde 76’ya geriledi.

Bugünkü toparlanma eğilimi, ABD öncülüğündeki petrol fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan stratejik rezervlerden ham petrol stoklarını serbest bırakma hamlelerine karşı gerçekleşti.

ABD, stratejik petrol rezervlerinden 50 milyon varil petrolü kullanıma sunacağını açıkladı. Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın petrol fiyatlarını düşürmek ve arz eksikliğini gidermek için elindeki her aracı kullandığını bildirdi.

Hindistan 5 milyon varili serbest bırakacakken İngiltere’nin de diğerlerine katılma olasılığı olduğu biliniyor. Japonya da Japon yasalarının izin verdiği bazı petrol rezervlerini serbest bırakacağını doğruladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu