Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 20 Zombi Dizisi Listesi [Yeni ve Güzel Öneriler]

Zombi dizileri, genellikle sinemadan alışık olduğumuz gerilim türünü başarılı bir şekilde gözler önüne seriyorlar. Bunlar arasında en iyilerini derledik.
En İyi 20 Zombi Dizisi Listesi [Yeni ve Güzel Öneriler]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kendilerine has hayran kitlelerine sahip olan zombi dizileri, izleyicilere gerilim ve aksiyon dolu anlar yaşatmaya devam ediyorlar. Bu yapımlar genellikle korku türüne mensup sinema birer sinema klasiği olsalar da kokudan daha çok bilim kurgu, aksiyon ve gerilim ağırlıklı yapımlar olarak karşımıza geliyorlar. Geçmişten bugüne kadar popülerliklerini koruyan bu klasiklerin televizyona uyarlanmış halleri de oldukça yoğun ilgi görüyorlar.

Özellikle de son yıllarda televizyon dünyasının en başarılı örnekleri olarak karşımıza çıkan zombi dizilerinden bazıları gerek kurguları gerek makyajları gerekse aksiyon sahneleriyle izleyicileri büyülemeyi başarıyorlar. Hatta beyazperde de yer alan zombi filmlerinin bile pabucunu dama atan en iyi zombi dizilerinden oluşan bir listeyi huzurlarınıza getirmeye karar verdik.

Zombi Dizileri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Genellikle yavaş hareket eden, insan etiyle beslenmek dışında başka bir amacı olmayan zombilerin konu edildiği başarılı yapımlar huzurlarınıza geliyorlar.  IMDb puanlarına göre sıraladığımız en iyi zombi dizileri ile aksiyon ve gerilim dolu anlar yaşamaya hazır mısınız?

20. Aftermath

IMDb Puanı: 4,9

Aftermath13 bölümlük bir dizi olan 2016 yapımı Aftermath, Syfy ve Space TV’nin ortak projesi olarak karşımıza geliyor. William Laurin ve Glenn Davis tarafından yaratılan Aftermath, 2016 Eylül’ünde başlayıp Aralık ayında son bulmuştur.

Olağanüstü bir dizi olmamasına rağmen; meteor, deprem, fırtına gibi doğal afetler sonrası, dünyada meydana gelen bir veba salgını ile zombileşen insanların hikayesini anlatan çerezlik bir dizidir.  Dizinin başrollerinde ise James Tupper, Anne Heche, Levi Meaden, Taylor Hickson ve Julia Sarah Stone yer almaktadır.

19. Z Nation

IMDb Puanı: 6,7

Z NationSyfy kanalının en beğenilen yapımlarından bir tanesi olan Z Nation, Karl Schaefer ve Craig Engler ikilisinin ellerinde hayat buldu. 13 bölümlük ilk sezonu 12 Eylül 2014 tarihinde başlayan ve 3 sezondur devam eden Z Nation’ın 4. sezonu ise 2017 Haziran’ında izleyicilerle buluştu.

Anastasia Baranova, Keith Allan, Kellita Smith, Nat Zang, Russell Hodgkinson ve DJ Qualls gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni toplayan Z Nation; virüs salgınıyla başlayan klasik zombi yapımlarından biri olmasına rağmen, virüse çare bulmak isteyen bilim insanlarına yardım eden bir grubun hikayesinin anlatıldığı bu yapım yine de başarısını korumaya devam ediyor.  

18. Helix

IMDb Puanı: 6,8

Helix2014 Ocak ayında başlayıp, 2015 Nisan’ında son bulan 2 sezonluk bir zombi dizisi olan Helix de Syfy kanalının sevilen yapımları arasında yer alıyor. Cameron Porsandeh tarafından yaratılan bu dizi, çoğu türdeşinden farklı olarak post apokaliptik bir dönemi konu almıyor.

Bill Campbell, Kyra Zagorsky, Jordan Hayes ve Neil Napier gibi isimlerin yanı sıra son olarak uzay filmlerinden 2017 yapımı Life ile karşımıza gelen Hiroyuki Sanada da bu dizinin oyuncu kadrosunda yer alıyor. Antartika’da hastalıkları araştırmak için kurulan bir merkezde çalışan bir grup bilim insanının, dünyayı felakete sürükleyecek bir virüsü, yayılmadan önleme çabaları anlatılıyor.

17. Fear the Walking Dead

IMDb Puanı: 7,1

Fear the Walking DeadDünyanın en popüler ve en çok izlenen dizilerinden biri olan The Walkin Dead’den önce, virüsün nasıl yayıldığını konu alan başarılı bir yapım ile listemize devam ediyoruz. The Walking Dead ve Breaking Bad gibi birbirinden etkileyici dizilere de ev sahipliği yapan AMC kanalı, Fear the Walking Dead dizisiyle de bizleri etkilemeyi başarıyor.

The Walking Dead dizisi ile birleşeceği öngörülen ve 2015 Ağustos’unda ilk bölümü yayınlanan Fear the Walking Dead, 2017 Haziran’ında başlayan 3. sezonuyla izleyici karşısına çıkıyor. Dizinin kadrosunda ise Günışığı gibi başarılı bilim kurgu filmlerinde de boy gösteren Cliff Curtis, Alycia Debhnam Carey, Frank Dillane ve Kim Dickens gibi isimler yer alıyorlar.

16. The Returned

IMDb Puanı: 7,2

The ReturnedBaşarılı fantastik filmlerden biri olan 2004 yapımı Geri Döndüler’in ikinci kez televizyona uyarlanmış hali olan Amerikan yapımı The Returned de ilk bölümlerinden itibaren büyük bir beğeni toplamıştı. 2015 yılının Mart ayında başlayıp, Mayıs’ında son bulan The Returned, Netflix ve A&E dizisi olarak karşımıza çıkıyor.

10 bölümden oluşan tek sezonluk bir dizi olan The Returned; Mary Elizabeth Winstead, India Ennenga, Mark Pellegrino, Jeremy Sisto ve Agnes Bruckner’dan oluşan oyuncu kadrosuyla oldukça dikkat çekmişti.

15. Resurrection

IMDb Puanı: 7,4

ResurrectionAmerika’nın ABC kanalında yayınlanan ve en iyi bilim kurgu kitaplarından Jason Mott’un The Returned adlı romanından uyarlanan Resurrection ile listemize devam ediyoruz. 2014 ve 2015 yılları arasında 2 sezonluk bir yapım olarak karşımıza gelen Resurrection, piyasada yer alan birçok zombi dizi ve filminden oldukça farklı bir konuyla karşımıza geliyor.

Arcadia adındaki bir kasabada, geçmişte ölenlerin yeniden dirilmeye başlamaları ve sevdiklerine geri dönmeleri konu alınıyor. Bu kasabada yaşayan eski bir polis memuru ise bu durumu araştırmaya koyuluyor. House M. D. dizisinden tanıdığımız OmarEpps, RoboCop ve Rambo 3 gibi aksiyon filmlerinden hatırladığımız Kurtwood Smith, Frances Fisher ve Devin Kelley gibi isimler de dizinin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

14. Highschool of the Dead

IMDb Puanı: 7,5

Highschool of the DeadDaisuke Sato tarafından yaratılan manga serisinin başarılı bir anime haline getirilmesiyle ortaya çıkan ve TV Tokyo kanalında 2010 yılında yayınlanan Highschool of the Dead ile listemize devam ediyoruz.

Orijinal adı Gakuen Mokushiroku olan, korku ve aksiyon türlerinin harmanından oluşan Highschool of the Dead; zombi istilasının ortasında kalan bir grup liseli gencin mücadelesini konu ediniyor.

En İyi Animeler

13. Is This a Zombie

IMDb Puanı: 7,5

Is This a ZombieYine zombi temasını işleyen başarılı bir anime ile listemize devam ediyoruz. Orijinal adı Kore wa Zombie Desu ka olan ve 2011 ila 2012 yılları arasında 2 sezonluk bir dizi olarak karşımıza çıkıyor.

Is This a Zombie anime serisi; bir lise öğrencisinin seri katil tarafından öldürülüp, büyücü tarafından zombi olarak diriltilmesini konu alıyor. Ayrıca bu konuyu komedi türüyle birlikte harmanlayarak gözler önüne seriyor.

12. The Last Ship

IMDb Puanı: 7,5

The Last Ship1988 yılında William Brinkley romanının televizyon ekranlarına uyarlanmış hali olan ve Amerika’nın TNT kanalında izleyicilerle buluşan The Last Ship; 22 Haziran 2014 tarihinde başladı. 2017 Ağustos’unda 4. sezonuyla izleyici karşısına çıkacak olan bu yapım da kısa sürede beğeni toplamayı başardı.

Aksiyon, macera, gerilim ve kıyamet temalarını işleyen The Last Ship; Eric Dane, Rhona Mitra, Travis Van Winkle, Marissa Neitling gibi isimlerin yanı sıra Full Metal Jacket, Vatansever ve Kurtuluş Günü gibi unutulmaz filmlerde de görev alan Adam Baldwin’den oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırdı.

11. Santa Clarita Diet

IMDb Puanı: 7,7

Santa Clarita DietBaşrollerinde genellikle romantik filmlerden aşina olduğumuz Drew Barrymore’un yanı sıra Timothy Olyphant, Liv Hewson, Skyler Gisondo ve Mary Elizabeth Ellis gibi isimlerin de yer aldığı Santa Clarita Diet, Victor Fresco tarafından, Netflix için yaratıldı. Emlak işiyle uğraşan bir çift dramatik bir olay yaşar. Bu olay sonrasında hayatını kaybedip, bir zombi olarak geri dönen Sheila ve kocası, Sheila’nın karnını doyurabilmesi için kötü insanları öldürmeye başlarlar.

Eğlenceli bir hikayeye sahip olan bu yapım 2017 yılının Şubat’ından itibaren izleyicilerle buluşmaya başladı. Ayrıca konusuyla da fark yaratan Santa Clarita Diet, 2018 yılında yayınlanacak olan 2. sezonuyla da beğeni toplayacak gibi görünüyor.

10. Glitch

IMDb Puanı: 7,7

GlitchAvustralya’nın ABC kanalında izleyicilerle buluşuna Glitch, 45 dakikalık 6 bölümden oluşan mini bir diziydi. 2015 yazında ilk bölümü yayınlanan bu başarılı dizi, geniş çaplı oyuncu kadrosu ve konusuyla merak uyandırmayı başardı.

Esrarengiz bir şekilde ölen 6 kişi ve cinayeti çözmek isteyen bir dedektifin hikayesinin konu edildiği bu yapımda ölen kişilerin yeniden hayata dönmüş olmaları işleri tamamıyla değiştiriyor. Patrick Brammall, Genevieve O’Reilly, Emma Booth, Emily Barclay ve Ned Dennehy gibi isimler ise bu dizinin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

9. Dead Set

IMDb Puanı: 7,8

Dead Set5 bölümlük bir mini dizi olmasına rağmen izleyicilerin beğenisini kazanan 2008 yapımı Dead Set dizisi, E4 kanalında yayınlanıyordu. Charlie Brooker tarafından yaratıldı.

Ayrıca bu yapımda; JaimeWinston, Andy Nyman, Warren Brown ve Liz May Brice gibi güçlü isimlerin yanı sıra son 10 yılın en iyi filmlerinden Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi’nde boy gösteren Riz Ahmed de dizinin kadrosunda yer alıyor.

8. Bite Me

IMDb Puanı: 7,9

Bite MeÜlkemizdeki Gülen Adam ve Fi dizisi gibi internet üzerinden yayınlanan Bite Me, iki sezon olarak karşımıza çıktı. İlk sezonu 2010, ikinci sezonu ise 2012 yılında izleyicilerle buluşan bu yapım, üç oyun manyağının zombi istilası sırasında video oyunlarından öğrendikleri ile vermiş oldukları mücadeleyi konu alıyor. Yousef Abu-Taleb, Justin Giddings, Ryan Patrick Welsh ve Dani Lennon gibi isimler ise bu dizinin oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

7. Death Valley

IMDb Puanı: 7,9

Death Valley2011 yılında izleyicilerle buluşan Death Valley, komedi, korku ve gerilim türlerinin harmanından oluşuyor. MTV’de 12 bölümlük bir dizi olarak Death Valley de beğeni toplamayı başarmıştı.

Texas Battle, Bryce Johnson, Tania Raymonde ve Charlie Sanders’dan oluşan oyuncu kadrosuyla zombilerin yanı sıra kurt adamların ve  vampirlerin peşinden koşan özel bir polis ekibinin eğlenceli hikayesi konu alınıyor.  

6. iZombie

IMDb Puanı: 8,0

iZombieChris Roberson ve Michael Allred tarafından meydana getirilmiş bir çizgi romanın, Rob Thonmas ve Diane Ruggiero-Wright tarafından geliştirilmesiyle izleyici karşısına çıkan iZombi, son yılların en beğenilen dizilerinden biri oluyor. The CW kanalında yayınlanan bu dizi konusuyla da merak uyandırıyor.

Netflix’te de yer alan, komedi ve suç türlerini bünyesinde barındıran iZombie; uyuşturucu partisinde zombiye dönüşen, fakat kendisini kontrol eden genç bir kızın, beyin yiyebilmek adına morgda işe başlamasını konu alıyor. Ayrıca öldürülen insanların beyinlerini yedikten sonra da bu maktullerin öldürülüşleriyle ilgili rüyalar görmeye başlayan kahramanımız, cinayet soruşturmalarına yardımcı oluyor.

5. In the Flesh

IMDb Puanı: 8,1

In the Flesh2013 ve 2014 yılları arasında, toplamda 9 bölümlük 2 sezondan oluşan In the Flesh dizisi, Sherlock ile aynı kanalda, BBC’de yayınlanmıştı. Türdeşlerine göre tamamıyla farklı bir konuya sahip olan benzersiz bir dizi olarak karşımıza çıkıyor.

In the Flesh; gönüllü kuvvetlerin bir kısmını öldürdüğü, bir kısmını ise hapsettiği zombilerin bazılarını topluma kazandırmak için giriştikleri proje konu alınıyor. İzleyicilerin tamamıyla beğenisini kazanan bu yapım; Luke Newberry, Harriet Cains ve Marie Critchley gibi oyuncuları bünyesinde barındırıyor.

4. Les Revenants

IMDb Puanı: 8,2

Les Revenants2015 Amerikan yapımı The Returned dizisine uyarlanmış zombi temalı bir Fransız dizisi olan Les Revenants, 2 sezon 16 bölümlük oldukça başarılı bir yapım olarak ekranlarda yer almıştı.

2012 ve 2015 yılları arasında yayınlanan bu dizi, Anne Consigny, Clotilde Hesme, Frederic Pierrot, Celine Sallatte, Gregory Gadebois ve Guillaume Gouix’den oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni toplamıştı.  

3. The Walking Dead

IMDb Puanı: 8,5

The Walking DeadTelevizyon tarihinin görüp görebileceği en başarılı zombi dizisi olan ve oldukça büyük bir hayran kitlesi tarafından takip edilen The Walking Dead dizisiyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. Konusu, oyuncuları, makyajları ve işleyişiyle adını efsaneler arasına yazdıran Yürüyen Ölüler, hem yeni sezonları hem de birçok spin off yapımla devam ediyor.

Andrew Lincoln, Norman Reedus, Steven Yeun, Lauren Cohan, Chandler Riggs ve Jeffrey Dean Morgan gibi daha birçok başarılı isimden oluşan kadrosu ise izleyicilerden takdir toplamayı başarıyor.

2. Ash vs Evil Dead

IMDb Puanı: 8,7

Ash vs Evil DeadAslında korku filmleri arasında efsaneleşmeyi başarmış Evil Dead serisinin televizyona uyarlanmış hali olan Ash vs Evil Dead dizisi, Startz TV ekranlarında izleyicilerle buluşuyor.

ilk bölümü 2015 yılında yayınlanan Ash vs Evil Dead; Bruce Campbell, Lucy Lawless, Ray Santiago, Dana DeLorenzo ve Jill Marie Jones gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Şimdilik 20 bölümlük 2 sezonu yayınlanan bu yapımın 3. sezonunun ise 2017’nin sonlarına doğru izleyicilerle buluşması bekleniyor.

1. We’re Alive

IMDb Puanı: 9,1

We're AliveÇok geniş bir kitle tarafından seyredilmemiş olsa da IMDb puanıyla listemize girmeyi başaran We’re Alive, duyulan bir patlama ile başlayan bir zombi salgınını ve akabinde gerçekleşen olayları konu alıyor.

Dram ve korku türlerini bünyesinde barındıran bu yapım, 4 sezon 48 bölümden oluşuyor. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Jim Gleason, Nate Geez, Elisa Eliot ve Claire Dodin gibi isimleri barındırıyor.

Zombi Dizileri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Zombi Dizileri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularAslında listemizde yer alan bazı yapımlar gerek farklı konuları gerekse başarılı kadrolarıyla ilk sıralarda yer almaları gerekiyor. Fakat genellikle internet üzerinden yayınlanan ve küçük çaplı bir seyirci kitlesinin oylarıyla IMDb puanları oldukça yüksek olan bu diziler, burun farkıyla diğerlerinin önüne geçiyorlar.

Geçmişten bugüne, klasik zombi filmlerini farklı boyutlara taşıyarak, izleyicilerin gönüllerini fethetmeyi başaran en iyi zombi dizilerini huzurlarınıza getirdik. Peki, listemizde yer alan zombi dizilerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın