Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zayıf Petrol ve Güçlü Dolar, USD/RUB Paritesini 1 Ayın Yükseğine Çıkardı

Rus rublesi, güçlenen dolar, düşük petrol fiyatları ve iki ülke arasında yaşanan son gelişmelerle bir ayın en zayıf değerine geriledi.
Zayıf Petrol ve Güçlü Dolar, USD/RUB Paritesini 1 Ayın Yükseğine Çıkardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde dolar karşısında güçlenen Rus rublesi, 10 Kasım’da başlattığı yükseliş trendini sürdürdü. Düşük petrol fiyatları ve güçlenen dolar endeksinin baskısı altında kalan ruble, bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

11 Kasım’da 71,52 ile kapanış yapan USD/RUB paritesi, bugünkü seansa 71,53 ile güçlü başladı. Gün boyu yükselen parite, 12 Ekim’den sonra en güçlü seviyesine ulaştı.

TSİ 14.33’de yüzde 1,4 artan paritenin gün içi hareket aralığı 71,32 – 72,52 oldu.
USD/RUB 12 Kasım Güçlü Artıyor
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yazım sırasında yükseliş sürerken aşılması gereken ilk teknik direnç seviyesi 72,85’e işaret etti. Parite haftalık bazda yüzde 2 artarken  aylık bazda yüzde 0,20 değerlendi. Yıllık bazda ise rubledeki güçlenmeyle yüzde 6,7 düştü.

USD/RUB’un yükselişi, hem petrol fiyatlarındaki zayıflık hem de iki ülke arasındaki gelişmelerle yönlendirildi.

Petrol fiyatları bugün 80,08 dolara kadar gerilerken haftayı yüzde 1’in üzerinde kayıpla tamamlamaya ilerliyor.

Öte yandan ABD yetkililerinin Rusya’nın Ukrayna sınırına yakın olağandışı Rus askeri faaliyetleriyle ilgili endişelerini dile getirmesi de ruble üzerindeki satış baskılarını artırdı.

Aynı zamanda dolar, beklenenlerin üzerinde ABD enflasyon raporunun FED’in erken para politikası sıkılaştırmasına yönelik beklentileri güçlendirmesiyle Temmuz 2020’den bu yana görülmeyen seviyelere çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%