Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zayıf Dolar 2021’de Hisse Senedi Piyasalarına Pozitif Zemin Hazırlayacak

Yatırımcıların riskli varlıkları tercih etmesi, ABD’nin düşük faizleri ve finansal teşviklerle, doların 2021’in ortalarına kadar düşüşünü sürdürmesi bekleniyor.
Zayıf Dolar 2021’de Hisse Senedi Piyasalarına Pozitif Zemin Hazırlayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri 19 milyona dayanan coronavirüs vakası ve 330 bin can kaybıyla, pandemide en fazla zarara uğrayan ülke oldu. Hükümet ekonominin ayağa kalkması için Mart ayında 1,8 trilyon dolar mali yardım paketi açıkladı.

Şu an Başkan Donald Trump’ın onayından henüz geçemese de ikinci destek paketi de yürürlüğe girmek üzere. Tarihin en büyük finansal teşvikleri, düşük faiz oranları ABD dolarının zayıflamasına sebep oldu.

ABD dolarının 6 önemli para birimi karşısındaki değerini göstermek için hesaplanan endeks, sene başından bu yana %7’ye yakın geriledi.

Amerikan dolar endeksi şu sıralar %0,26 ekside 90.315 puanda seyrediyor.
Amerikan Dolar Endeksi
Grafik: Trading View

Endeks 2020 yılına 96.600 puandan başladıktan sonra mart ayında yılın en yüksek seviyesine çıktı. Ancak daha sonra pandemiye finansal anlamda verilen mücadele ile aralık ayında 89.700’lere kadar indi.

Reuters anketine katılan ekonomistlerin üçte ikisi, doların 2021 yılının ortasına kadar zayıf kalmaya devam edeceğini düşünüyor. Capital Advisors’ın CEO’su Michael Purves, zayıf doların hisse senedi piyasaları için yatırımcıların risk iştahının artmasına destek olacağını söyledi.

Analistler 2021 yılının hisse senedi yatırımcıları için çok olumlu olacağını öngörüyor. Dolardaki düşüşün, bu para birimi ile fiyatlandırılan ve dolar düştüğünde yabancı yatırımcılar için daha uygun hale gelen hammadde fiyatlarını da canlandırma eğiliminde olduğu aktarıldı.

BofA Global Research, dolarda meydana gelen her %10’lık düşüşün, S&P 500 endeksine %3 artış olarak yansıdığını bildirdi.
S&P 500 Endeksi
Grafik: Investing

Varlık yöneticisi Robeco’nun portföy yöneticisi Jeroen Blokland, doların düşüşe geçtiği zamanlarda emtiaların çoğunun dolar cinsinden fiyatlandırılması nedeniyle değil, daha geniş büyüme ile aynı zamana denk gelme eğiliminde olduğu için çifte bir artış olduğunu yorumladı.

Zayıf doların Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasaları için de olumlu olduğunu belirten analistler, bu durumun dolar cinsinden borçlanan ülkelerin ödemelerini kolaylaştıracağını ekledi. FED %2 enflasyon hedefine ulaşılıncaya kadar faizleri düşük seviyede tutacağını bildirdi.

Ancak para politikasını beklenenden daha erken zamanda sıkılaştırabileceği olasılığının doları destekleyeceği yorumlanıyor. Dünyanın rezerv para birimi olan doların, piyasaların belirsizlikle boğuştuğu zamanlarda, güvenli liman isteğiyle artış gösterdiği hatırlatılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu