Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yıllık %11,89 Artan TÜFE Sonrası Dolar ve Euro’dan Yeni Rekorlar Geldi

TÜİK verilerine göre enflasyon yıllık bazda %11,89 olurken, veri sonrasında dolar 8,45, Euro 9,87 ile tüm zamanların zirvesine çıktı.
Yıllık %11,89 Artan TÜFE Sonrası Dolar ve Euro’dan Yeni Rekorlar Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı tüketici fiyat endeksi rakamlarını açıkladı. Resmi verilere göre enflasyon Ekim’de, bir önceki aya kıyasla %2,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %10,64, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,89 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,74 oranında artış gösterdi.

Piyasalar aylık bazda %2 civarında artış olmasını bekliyordu. Yıllık bazda en düşük artış %0,67 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşirken, en yüksek artış %27,40 ile çeşitli mal ve hizmetlerinde oldu. Eylül ayında yıllık bazda %11,75, aylık olarak %0,97 oranında artış olmuştu.

Aylık olarak bakıldığında eğlence ve kültür %0,09 ile en yüksek düşüşün gerçekleştiği grup oldu. Giyim ve ayakkabı ise %6,81 ile en yüksek fiyat artışını gerçekleştiği kategori olarak öne çıktı. Enflasyon verisi sonrasında dolar ve Euro’dan yeni rekorlar geldi.

Dolar kuru enflasyon sonrasında rekor yolculuğuna devam ediyor.
Dolar 8,45
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Küresel piyasaların radarında bugün yapılacak ABD başkanlık seçimi yer alırken, yurt içinde enflasyon verisi izleniyor.

Dolar kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ekim toplantısında faizleri sabit tutmasının ardından başlattığı yükselişine ara vermeden devam ediyor. Pazartesi günü 8,44 ile tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştiren kur, bu sabah da yeni rekorları kaydetti.

Salı gününe yatay başlayan Dolar/TL, enflasyon verisini beklerken 8,45’i aştı. TÜİK verisinin hemen ardından ise 8,4564 lira ile tüm zamanların en yükseğine çıktı. Piyasaların gözü kulağı ABD başkanlık seçimlerinde.

Yapılan tüm yorumlar Joe Biden’ın kazanması durumunda Türk lirasındaki değer kayıplarının devam edeceği yönünde. Seçim öncesi anketlerde Biden’ın kazanma olasılığı çok yüksek görülürken, dolar kurundaki yükseliş de hız kazandı.

Enflasyonu beklerken rekor kıran Euro, açıklanan rakamların ardından bir kez daha zirveyi tazeledi.
Euro 9,87
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 9,82’den kapanan Euro kuru, bu sabah işlemlere aynı seviyeden başladı. Açılışla birlikte yükselişini hızlandırdı ve TÜFE sonrasında 9,8722 ile tarihi rekorunu kırdı. Saat 11:04 itibarıyla %0,49 artıda 9,8709 liradan işlem görüyor. Türk lirası gelişmekte olan ülke paraları arasında negatif ayrışmaya devam ediyor.

Bu arada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, son yaptığı açıklama ile haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yüzde 11.75’ten yüzde 13.25’e yükselttiğini duyurdu. Banka bu oranı 9 Ekim’de %10,25’ten %11,75’e çıkarmıştı.

Ancak politika faiz oranında değişikliğe gitmeyerek sonrasında aldığı kararlar, liradaki değer kaybını bir türlü engelleyemiyor. Piyasalar ekonomi yönetiminin aldığı adımları ve kur üzerindeki etkisini yakından takip ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%