Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yuanın Dolar Karşısında 7,4’e Doğru Hareketi Göz Ardı Edilemez

Koronavirüs pandemisi, ticaret savaşı ve Hong Kong protestoları gölgesinde Çin yuanının dolar karşısındaki seyri tahmin edilmeye çalışılıyor.
Yuanın Dolar Karşısında 7,4’e Doğru Hareketi Göz Ardı Edilemez
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasında yaklaşık 3 yıldır devam eden sürtüşme, koronavirüs gündeminin zayıflamasıyla yine artış gösterdi. ABD’nin virüsten Çin’i sorumlu tutmasıyla başlayan hareketlilik, Hong Kong için yeni uluslararası güvenlik yasasıyla birlikte alevlendi. Trump, yasayı kaldırmak için harekete geçeceği söylerken, dolar güvenli liman talebinin azalmasıyla düştü.

Bazı uzmanlar doların ticaret gerilimleriyle birlikte yuan karşısında 7,40 seviyesine güçlenebileceğini öngörüyorlar. Bazıları ise zayıflayan yuanın yatırım fırsatları getireceğini söylüyor. Şu anda düşük seviyelere doğru ilerlediğini ve buradan gelecek alımlarla yeniden yükseleceğini düşünüyorlar.

Bank of America’nın döviz ve kur stratejisti Rohit Garg ise Çin yuanının dolar karşısında 7,20 seviyesinin altında kalacağını düşünüyor.
USD/CNH 7,20 Seviyesine Doğru Hareket
Kaynak: Wallet Investor

Garg, Çin’i yorumlarken, 7,2 seviyesinin altına işaret etti. Varsayımlarına göre; ABD-Çin ticaret anlaşması devam ettiği sürece 7,2 seviyesinin geçerli olacağını söyledi. Daha önceleri ise Nomura’daki küresel akış döviz başkanı olan Stuart Oakley ticaret anlaşması yapılsa bile 7 seviyesinin üzerinde kalacağını ifade etmiş ve dar bir aralıkta işlem göreceğini belirtmişti.

ABD ile Çin arasında bu yılın başlarında birinci aşama adı verilen anlaşma imzalandı. Anlaşmanın şu anda yaşanan gerginliklerle tehlikeye gireceği söyleniyor. Çin’in ABD’den soya fasulyesi ve domuz eti alımlarını durdurmasına yönelik haberler ise bu konuda büyük bir gösterge olarak yorumlanıyor.

Offshore yuan bugün Singapur sabah seasında 7,1013 seviyesinden işlem görürken, Çin hükümetinin kontrolündeki onshore yuan 7,1079 seviyesinden el değiştirdi.
USD/CNH Gün İçi Hareketlilik
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

USD/CNH paritesi, TSİ 04:10 sularında 7,087 seviyesine kadar geriledi. Bu noktadan güçlü bir yükseliş kaydeden parite, TSİ 07:55’te 7,1220 seviyesine yükseldi. Asya seansında hızlı bir şekilde hareket eden parite, TSİ 11:45 sularında yüzde 0,15 oranında artıda 7,1180 seviyesinden işlem görüyor.

Çin yuanı TL karşısında ise yüzde 0,33 oranında artıda 0,9483 seviyesinden el değiştiriyor. Dünkü işlemlerde 0,9612 yuana kadar yükselen yuan, bugünkü işlemlerde hızlı bir geri çekilme gerçekleştirdi. Yuanda görülen zayıflığın, Hong Kong’da yaşanan protestolar ve ABD ile gerilimlerden kaynaklandığı yorumlanıyor.

Garg iki ekonomik güç merkezi arasındaki ticaret anlaşmasının tehlikeye girmesiyle birlikte 7,40 seviyesinin göz ardı edilemez olduğunu da ifade etti.
USD/CNH Paritesi 2020 - 2021 Tahminleri
Kaynak: The Economy Forecast Agency

Stratejist, iki ülke ilişkisinin yeniden terse düşmesiyle birlikte yaşanacak gelişmelere bağlı olarak yuanın zayıflama sürecinin şekilleneceğini düşünüyor. Buna karşın şimdilik yuanın dolar başına 7,20 seviyesine zayıflamaması gerektiğine inandıklarını dile getiriyor.

Pekin ve Washington arasındaki gerginlikler, Çin’in Hong Kong için tartışmalı ulusal güvenlik yasasını onaylaması gibi sayısız konuya bağlı. George Floyd protestoları ABD borsalarında henüz bir etki yaratmazken, Trump’ın Çin’e yönelik saldırıları piyasaları yeniden hassas hale getiriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%