Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Zelanda Gösterge Endeksi 2 Ayın Yükseğinde Kapandı

Yeni Zelanda’nın ana borsa endeksi olan NZX 50, artan küresel duyarlılıkla bugün 2 ayın en yüksek seviyelerinde kapandı. Ülkenin Avustralya ile karantinasız uçuş hamlesi de iyimserliği artırdı.
Yeni Zelanda Gösterge Endeksi 2 Ayın Yükseğinde Kapandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni Zelanda göstergesi NZX 50 Endeksi, geçen haftanın ekonomik verileriyle daha da artan küresel duyarlılıkla yönlendirildi. Endeks haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,66 ya da 83 puan artıda 12,767.83 puanda yaparken bu 18 Şubat’tan bu yana en yüksek seviye oldu.

NZX 50 Endeksi’nin 5 günlük performansı son yükselişle yüzde 1,99’a, 1 aylık ise yüzde 3,56 kazanca ulaştı. Ancak hem 3 aylık hem de yılbaşından bu yana olan performansı ekside durmaya devam etti.

1 yıla daha uzun vadeye bakıldığında ise yüzde 19’a yakın pozitif bölgede olduğu görüldü.
Yeni Zelanda Endeksi 2 Ay Yüksek
Kaynak: MarketWatch

Duyarlılık, geçen hafta açıklanan ABD verileriyle desteklenmeye devam etti.

Ayrıca Çin’in Cuma günü açıkladığı ilk çeyrek ekonomik büyüme verisi de küresel piyasaları olumlu etkiledi. Bugün ülkenin Avustralya ile çift yönlü karantinasız uçuşları başlatması da yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Nitekim iki ülke arasında 2020’nin Mart ayından bu yana karantina zorunluluğu vardı.

İki ülkenin başbakanları açıklamalarında bugün başlayan seyahat özgürlüğü ile ekonomik hareketliliğin artmasını beklediklerini belirtti. Tüm bunların yanında Yeni Zelanda’da Hizmet PMI 8 ayın en yükseğine ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu