Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yassı Çelik Fiyatlarındaki Yükseliş Ocak Enflasyonunda Artış Yaratacak

Arzın talebi karşılamaması yassı çelik fiyatlarını %50’den fazla yükseltirken, bu durumun beyaz eşya üretimini ve enflasyonu olumsuz etkileyeceği belirtildi.
Yassı Çelik Fiyatlarındaki Yükseliş Ocak Enflasyonunda Artış Yaratacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Yassı Çelik Kullanıcıları Platformu Sözcüsü Ali Eren, çelik fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. Fiyatların %50 artışla 820 dolara yükseldiğini söyleyen Eren, Türkiye’de sadece 3 üretici firma olduğunu belirtti. Ancak yassı çeliği kullanan 25 bin firma olduğuna dikkat çekti.

Yassı çeliğin birçok sektörde kullanıldığını söyleyen Eren, fiyat artışının enflasyonu yukarı çeken faktör olarak yansıyacağını ifade etti.
Aralık TÜFE Verileri
Kaynak: TÜİK

Tüketici fiyat endeksi Aralık ayında yıllık bazda %14,6 oranında geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun korunacağını açıkladı. Yassı çelik beyaz eşya başta olmak üzere, gemi, inşaat, makine ve boru sanayi olmak üzere birçok alanda kullanılıyor.

Bu bakımdan fiyat artışının Ocak ayı enflasyonuna yansıması bekleniyor. Fiyatların artmasının sebeplerini açıklayan Eren, pandeminin etkilerine değindi.

Başta Çin olmak üzere dünyada talep şoku yaşandığını ve fiyatların aşırı oynak hale geldiğini söyledi. TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz ise yassı çelik üretiminde yaşanan aksaklığın, beyaz eşya üretimini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Yükselen Çelik As (YKSLN) hisse senedi fiyatı gün içinde negatif performans sergiledi.
Yükselen Çelik Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma gününe yatay başlayan Yükselen Çelik hisseleri, 5,22 – 5,27 arasında hareket etti. Yurt içi piyasalarının kapanmaya yaklaştığı şu dakikalarda %0,76 düşüşle 5,24 liradan işlem görüyor. Teknik açıdan 5,19 – 5,21 aralığı destek, 5,26 – 5,29 aralığı direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

Yükselen Çelik hisselerine yatırım yapanlar, yıllık bazda %50’den fazla kazanç elde etti. Fiyatların 52 haftalık aralığı 2,41 – 8,95 şeklinde oldu. Haftanın en düşük seviyesi 5,02 TL, en yükseği 5,46 TL olarak kaydedildi. Aylık bazda fiyat aralığı 4,66 – 6,20 olan hisse fiyatı, 20 günlük ortalamada 5,32 seviyesinde. 52 günlük ortalaması ise 5,02 TL oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%