Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street Prim Dizisini Bozarken Müzakereler Yatırımcıyı Tatmin Etmemiş Olabilir

Küresel piyasada gözlenen yukarı yönlü seri haftanın son işlem gününde korunamazken, beklentileri tatmin etmeyen müzakereler dikkat çekiyor.
Wall Street Prim Dizisini Bozarken Müzakereler Yatırımcıyı Tatmin Etmemiş Olabilir
Yorum

S&P 500, Fed Başkanı Jerome Powell’ın bankanın ekonomik koşullar zayıfladığında faiz oranlarındaki artış hızını ayarlama konusundaki istekliliğini artırmasının ardından, haftanın beşinci işlem gününde 4 gündür süren yükseliş dizisi seyrini bozdu ve zarar kaydedildi.

Washington’da konuşan Başkan Powell, ekonominin sağlam temellere dayandığını ve durgunluğun yaşanabileceği konusundaki işaretlerin az olduğunu ifade etti. Ancak Fed daha pazar dostu bir yankı uyandırarak belli bir oranlı artış seyrine bağlı değil. Merkez Bankası uzun süredir devam eden boğa piyasasından gelen yukarı yönlü ivmeyi neredeyse yataya dönüştürdü.

Fed, özellikle yatırımcı tarafının küresel piyasalardaki durgunluk endişelerinin yansıması ile ülke içinde görülebilecek yavaşlamaya yönelik yapılacak doğru hamlelerin açık olduğunu söyledi. Powell, “Sabırlı ve esnek olabileceğimiz ve neyin geliştiğini görebileceğimiz bir yerdeyiz” diye ekledi

Yatırımcıların Endişelerinde Gevşemeler Söz Konusu

Endişelerde Gevşemeler GözlendiPowell’ın yorumunda yatırımcıların ekonominin tökezleme belirtileri göstermesi, Merkez Bankası’nın konuşmalar, soru-cevap oturumları ve toplantılar yoluyla güçlendirdiği güvercin mesaj göstermesi durumunda Fed’in faiz oranlarıyla yanlış bir adım atmamak istediği konusundaki iyimserliğini gösterdi.

Yorumlar Perşembe günü veriler tarafında artan küresel büyüme belirtileri için Asya ve Avrupa dışındaki zayıf ekonomik verilerle birlikte perakendecilerin bir dizi tatil satış raporunu ayrıştırdığı bazı yatırımcıların korkularını hafifletti. S&P 500 ilk seansta neredeyse %1.0’lik düşüşten sonra, 11.96 puan artışla 2.596,64 seviyesine yükseldi. S&P 500, Powell’ın konuşmasının ardından düştü ve Eylül ayından bu yana en uzun galibiyet dizisini kaydetmiş oldu.

Dow Jones Endüstri Ortalaması, 24.001,92 seviyesine 122,80 puan (% 0.5) ekledi. Nasdaq Kompoziti ise, 6986.07’ye (28.99) veya%0.4 primlenmişti ancak haftanın son işlemleri ile iki endeks de S&P 500’e paralellik gösterdi ve yukarı yönlü seriyi bozacak Dow Jones %0.02 ve Nasdaq %0.21 değer kaybetti. Dow Jones kritik seviyesi 24k altına gerilerken (23.996), Nasdaq da önemli bölgelerinin aşağılarında ayrışma göstermeye hazılanıyor.

Sanayi şirketlerinin hisseleri, S&P 500’in yükselmesine yardımcı olmuştu ve havacılık devi Boeing sektörün en büyük kazananları arasındaydı. Boeing’in hisseleri, bir analistin şirket üzerindeki derecelendirmesini yükselterek ticari havacılık endüstrisi konusundaki iyimserliğini öne sürdükten sonra 8,78 dolar ya da (%2.6) artarak 352,61 $/p’ye yükseldi.

Riski Az Varlıklar Seçildi

Yatırımcı Tekrar Riski Az Varlıkları Tercih EttiYatırımcılar aynı zamanda, borsada daha az riskli köşelere yöneldiler; bu da kamu şirketleri ve gayrimenkul şirketlerinin payları da dahil olmak üzere, zengin sektörlere sırasıyla %1.4 ve %1.5 oranlarında satış olarak yansıdı.

Bu gelişme perakende sektör ve hisse senetleri arasındaki derin kayıpların dengelenmesine yardımcı oldu. Macy’nin hisseleri, perakendecinin rehberliğini düşürüp zayıf Aralık ayı satışlarını rapor etmesinin ardından hisse senedinin en büyük tek günlük yüzde düşüşüyle ​​26,11’e geriledi. Kohl’un ve Victoria’nın Gizli sahibi L Brands, ılık tatil satışlarının ardından %4.0’ten fazla gevşedi.

Zararlar perakende sektörü boyunca geri döndü ve geçtiğimiz birkaç ay içinde daha iyi sonuçlar verenler de dahil olmak üzere diğer şirketlerin hisselerini aşağı çekti. Hedef, örneğin %1.93 TGT, son iki aydaki satışlarda bir artış kaydetmesine rağmen %2.85 düşüşle 68,29 seviyesine geriledi.

TCW Grubu’ndan portföy yöneticisi Diane Jaffee, perakende tüketicilerinin harcama konusunda olumlu beklentilerinin olmadığını söyledi. Macy’in görüşü yatırımcılar için can sıkıcıydı. Henüz tüketici için gerçek bir çekiçleme görülmemesine kıyasla kırılgan br görünümün baskınlığı son zamanlarda teyit edilmiş önemli gerçeklerden biri olarak değerlendirilebilir. 

American Airlines Sektör Hisselerini Daralttı

Havacılık Sektörü Hisse Senetlerinde GevşemeHavayolu American Airlines, yıl boyunca kar rehberliğini kesti ve sonra tökezledi. Amerikan hisseleri 1.38 $ (%4.1) düşüşle 32.04 $ seviyesine geriledi. Bu gelişme United Continental Holdings ve Southwest Airlines dahil olmak üzere diğer havayolu şirketlerini aşağı çekti.

Asya’daki en büyük endekslerin çoğu, Çin’deki tüketici fiyatlarının altı ayın en düşük seviyesine gerilemesi ve ülkedeki şirket karlarına potansiyel olarak zarar verdiğini gösterdikten sonra daralma kaydetti.

Perşembe günkü kazanımlarla, güçlü bir Aralık ayı iş raporunun ardından Ocak ayının başından bu yana S&P 500 ve Dow sanayicileri %2.5’in üzerinde bir artış gösterdi ve Fed’in daha güçlü bir yaklaşımla yeniden enerji sağlayan yatırımcılara daha fazla yaklaşacağının sinyali olarak algılandı.

Müzakerelerden Kesin Bir Karar Açıklanmadı

Piyasaların Beklediği Kesin Kararlar ÇıkmadıABD ile Çin arasındaki yeni bir ticaret anlaşmasıyla ilgili ilerleme, bu ayki duyarlılığa da ters orantılı etki etti. Washington ve Pekin’den gelen ticaret müzakerecileri, geçen ay yapılan geçici bir ateşkes ilanından bu yana ilk yüz yüze görüşmelerini tamamladı. Analistler, yükselen tarifelerin dünyanın en büyük iki ekonomisine ve küresel hisse senedi piyasalarına ağırlık vermesi nedeniyle bazı tavizlerin açıklanacağını ümit etmişti.

Yine de piyasalarda gözlenen sert volatiliteyi azaltmak için bazı kesin çözümlerin yapılması ve dahasına yönelik işaret edilmesi gerekiyor. Bu senaryoda, S&P 500 gibi büyük endeksler Eylül ayındaki son yukarı yönlü rekorunu kırmasından bu yana yaşanan zararları telafi etmek için mücadele edecek.

BNP Paribas Asset Management’tan bir ekonomist olan Steve Friedman, “Pazara erişim ve fikri mülkiyet gibi, gerçekten etkilenmeyen konuların bazılarında ABD, vaatlerden fazlasını görmek istiyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu