Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street Endekslerindeki Prim, FED Faiz Politikası ve Yatırımcı Tetiği

ABD tahvillerinde verim ve fiyatların ters orantısı, hisse senetlerindeki prim ile FED projeksiyonlarının öngörüsü ile yatırımcının parmağı altındaki tetik.
Wall Street Endekslerindeki Prim, FED Faiz Politikası ve Yatırımcı Tetiği
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları, artan hisse senedi fiyatları ve yeni şirket tahvili satışlarının kösteği başlığında Salı günü geri çekildi. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisi, Pazartesi günü %2.661 ile karşılaştırıldığında %2.684 olarak gerçekleşmişti ve hafta ortasında (Çarşamba) %2.686 seviyesinde.

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verim, yatırımcıların ABD-Çin ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydedilebileceği konusunda iyimser kaldıkça hisse senetleri ile birlikte bir gecede daha da yükselmeye başladı. New York borsaları ABD’li milletvekillerinin, devletin kapatılmasını engelleyebilecek sınır güvenlik fonu konusunda ilke olarak bir anlaşmaya vardıkları haberiyle de yükseliş gösterdi.

Faiz Sinyali ve Wall Street Primlenmesi

Faiz Projeksiyonları ve NY EndeksleriDow Jones (Dow Jones Sanayi Ortalaması) Salı günü 373 puana denk gelen %1.49 artışla 25.426 seviyesine çıktı. S&P 500 2.745’e tırmanışını sağlayan %1.3’lük bir primlenme gösterirken, Nasdaq 7.415’ten (106.71 puan %1.5 kazanım) son işlemini gerçekleştirdi. ABD vadeli endeks tarafında ise an itibarıyla Nasdaq %0.33, Dow 30 %0.23 ve S&P 500 %0.16 değer kazanırken genelin %0.48 bandı üzerindeki kazanıma gitmesi, spot endekslerin pozitif sürecine destekçi olabilir.

Bazı yatırımcılar Hazine’nin yeni şirket tahvilleri öngördüğü gerekçesinde göreceli riski az varlıklarda pozisyon kapanışlarına gitti. Sigara üreticisi Altria Group Inc.’den 11.5 milyar dolarlık teklif de dahil olmak üzere, %1.57 kurumsal tahvil satışlarının faiz oranlarındaki değişimlere maruz kalma riskinden korunma amaçlı olduğunu gözlendi.

10 yıllık kıtmetlerdeki verim dört seansa düştükten sonra yükseliş gösterdi. Geçtiğimiz ay, %2.63 ile %2.75 arasında dalgalanan verim marjı, ABD Merkez Bankası’nın (Federal Rezerv) yıllar geçtikçe para politikasını sıkılaştırmasından sonra faiz oranlarını daha da yükseltemeyebileceğinin sinyalini verdi.

Yatırımcıların Güçlü Öngörüleri ve Tetik Refleksi

Beklentiler Dahilinde Tetiğe BasılmalıAnalistler ve yatırımcılar, ABD ekonomisinin nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi oluncaya kadar verimlerin son aralığından çıkmasının zor olacağı düşünülebilir.

FED’in belirlediği daha yüksek faiz oranları ve daha hızlı enflasyon, uzun vadeli devlet tahvilleri için iki büyük tehdit unsuru. Yüksek faiz oranları, kısa vadeli Hazine işlemlerinde getirileri yüksek itme eğilimindeyken, enflasyon sabit ödemelerinin alım gücünü azaltarak uzun vadeli tahvillerin değerini aşındırmakta.

Yatırımcılar, önemli ekonomik verilerin yayımlanmasıyla gelecek oturumlarda ekonominin resmini daha net görebilecek. Hedefin menzile girmesi ile yatırımcı tarafında tetiğe basılması olası pozisyonlar başlığında sonuçların en pozitif gelişebileceği mesajını verebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu