Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street Borsaları Kazanımlı Başladığı Günü, Kayıplarla Bitirdi!

ABD borsa endekslerinde kazanımlı başlayan haftanın ilk işlem gününde değer kayıplarının önüne geçilemedi ve Pazartesi günü piyasa genelinde negatif kapandı.
Wall Street Borsaları Kazanımlı Başladığı Günü, Kayıplarla Bitirdi!
Yorum

ABD’nin Çin’le olan ticaret anlaşmasına karşı küresel büyümeyi yavaşlatması ve yatırımcıların sabırsızlığı konusundaki yenilgileri nedeniyle ABD hisse senetleri, bu ay Federal Rezerv (ABD Merkez Bankası) tarafından körüklenen büyük bir ralli sırasında, düşüş trendinden önceki tepe seyirlerinde grafiklenmişti.

Dow Jones, son beş seansta dördüncü kez (206.67 puan) %0.79 düşüşle 25.820 seviyesine geriledi. Haftanın ilk işlem gününde sabah işlemleri ile düşüşün ardından 100 puan primlenme gösteren endeks günü pozitif tarafta kapatmayı başaramadı. S&P 500 2.793’e tekabül eden, (10,88 puan) %0.39’luk bir kayıp ile kayıplı sahnede, Nasdaq Composite ise (17,79 puan) %0.23’lük bir gevşeme ile 7.578’e çekildi.

Wall Street’in Geneli Kayıp Verdi

New York Finansallarının Geneli Değer KaybettiPazartesi günkü kayıplar, Dow Jones ve S&P 500’ün Şubat ayından bu yana en kötü performans sergilediği günü işaret etti. Endekslerdeki genel düşüş, yatırımcıların zaman zaman kucakladığı emlak ve kamu hizmetleri hisse senetleriyle hafif kazanımları dengeleyen sağlık hizmeti stoklarındaki düşüşe de kaynak görüldü. 

ABD ve Çin’in aylarca süren bir ticaret görüşmelerinin tamamlanmasının son safhasında olduklarını bildirmesiyle, küresel büyüme ve ABD ekonomisinin sağlığı konusundaki kaygıların artması, finansal gelişmeleri gölgede bıraktı. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerginlikleri, son aylarda hisse senedi fiyatlarındaki düşüşü ve küresel büyüme görünümünü daha da daraltabileceği yönündeki endişeleri artırdığı için pazarlarda bir sarsıntıya neden olmuştu.

Hisse Senetlerindeki Kazanımlı Sabah, Kan Kırmızısı Gün Sonu!

Kazanımla Başlayan Pazartesi, Kayıpla Bitti!Geçen yıl, dördüncü çeyrek canlandırıcı bir düşüş ile sona erdi. O zamandan beri, daha az agresif (güvercin) bir FED, ABD-Çin gerilimlerindeki gevşeme yönlü hareket ve beklenenden daha iyi şirket bilançoları ABD hisse senetlerinin yaklaşık son yirmi yıllık en iyi başlangıcını desteklemeye yardımcı oldu. Ancak son zamanlarda ABD’nin karışık ekonomik verileri, ülke ekonomisinin 2019 yılında şu andaki hızıyla devam edip etmeyeceğine dair soruları yeniden akıllara getirdi.

Pazartesi günkü oturumun başlaması ile birlikte, ticari görüşmelere hassasiyeti yüksek hisse senetlerinin kazanımları iade edildi. Dow Jones bileşenlerinden Caterpillar %0.65 primlendi (138,35 $) ve Post-it Notes’in yapımcısı 3M sabah işlemlerinde %1 civarında değer kazanırken günü %0.3 kayıp ile kapattı. 4 Mart ticaret sonuçlarına bakıldığında, S&P 500 sağlık sektörü %1.3’ünü kaybetti, Walgreens Boots Alliance ve UnitedHealth Group’un payları sırasıyla %2.81 (-1,87 $) ve %4.12 (-10,13 $) oranlarında daraldı.

AT&T’nin hisseleri, şirketin önemli işten çıkarma gündemine dair beklenen bir revizyon olan WarnerMedia ünitesini yeniden düzenlemeye başladığını açıklamasının ardından %2.73 kayıp vererek günü 29,98 $’dan kapattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu