Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/ZAR Güney Afrika Faiz Kararı Öncesi En Yüksek 14.99’u Gördü

14.9949'a kadar yükselen USD/ZAR paritesi, yönünü belirlemek için ÜFE, işsizlik, faiz ve ekonomik büyüme verilerini bekliyor.
USD/ZAR Güney Afrika Faiz Kararı Öncesi En Yüksek 14.99’u Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Minör pariteler arasında en çok tercih edilenler arasında yer alan USD/ZAR, Güney Afrika Merkez Bankası faiz kararı öncesinde ekside hareket ediyor.

Amerikan dolarının Güney Afrika randı karşısındaki değerini yansıtan parite, dün açıklanan enflasyon verilerinin ardından gerileme kaydetmiş, TSİ 15.00 sıralarında 14,75’lik düşük seviyeyi görmüştü.

Bu noktadan sonra yönünü yukarı çevirerek 24 Mart’ı 14,97 rand civarında tamamladı. Perşembe gününe yatay seyirle başlayan parite, yazıma kadar gün içinde hafif ekside seyretti.

En düşük seviye 14.8848 Güney Afrika randı olurken, en yüksek 14.9949’a ulaşıldı.
USD/ZAR Merkez Bankası Öncesi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Paritenin mevcut performansına bakıldığında ise TSİ 12.26’da yüzde 0,28 ekside 14,93’te seyrettiği görülüyor.

Paritede, Güney Afrika üretici fiyat endeksi, ABD’nin ekonomik büyüme verileri ve işsizlik rakamları da etkili olacak. Boğalar 15,00’lık psikolojik sınırı test etmeye çalışırken faiz kararının ardından 14,80’e düşme olasılığı gündemde.

Parite için önem taşıyan olayın detaylarını hatırlatmak gerekirse Güney Afrika Merkez Banksası’nın son toplantıda faizi %3,5 ile rekor düşük seviyede bıraktığı söylenebilir.

2020’de ekonomiyi desteklemek için 300 baz puan indirim yapan kurumun bugünkü toplantıda oranı değiştirmeden bırakması bekleniyor. En büyük neden enflasyonun son verilere göre yüzde 2,9’la hedeflenen %3-%6 aralığının altında gelmesi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%