Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/RUB Rusya’nın Kasım Enflasyonu Sonrası 1 Haftanın Düşüğüne Geriledi

Ruble, Rusya Merkez Bankası'nın faiz artıracağına yönelik beklentiler ve artan petrolden aldığı destekle bir haftanın yükseğinde.
USD/RUB Rusya’nın Kasım Enflasyonu Sonrası 1 Haftanın Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Rus rublesi karşısındaki değerini ifade eden USD/RUB paritesi, bugün 73,34’e kadar geriledi. Haftanın en düşük değerini test eden parite, rublede hafif toparlanmayla 73’lerde seyrini korudu.

Dün en son 73,64’te işlem gören parite, 9 Aralık seansına 73,63’le başladı. Açılıştan 2 saat sonra 73,85’e kadar yükselse de buradan hızla gerileyerek 73,34’e düştü. TSİ gün içi hareket aralığı 73,34 – 73,85 oldu.

Son verilere göre haftalık bazda yüzde 0,08 ekside duran parite, aylık bazda yüzde 4 değerlenirken yıllık yüzde 0,19 eksiyi gösterdi.
USD/RUB 73'lerde
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Parite son dönemde ABD ile Rusya arasındaki gerilimle yönlendirilirken bugün 73 dolar eşiğini aşan petrol fiyatları rubleyi destekledi. Öte yandan açıklanan son veriler Rusya’da enflasyonun Kasım’da yüzde 8,4’e yükselerek 2016 yılının Ocak ayından bu yana en yüksek enflasyon oranına çıktığını ortaya serdi.

Para politikası cephesinde, Rusya Merkez Bankası’nın 17 Aralık’taki bir sonraki yönetim kurulu toplantısında oranları 100 baz puana kadar artırmayı değerlendireceği öngörüldü.

ING uzmanları da hane halklarının ve şirketlerin artan enflasyonist beklentileri, sıkı işgücü piyasası ve borçlanmaya karşı tasarrufa yönelik yüksek iştah, devam eden küresel belirsizlikler ve devlet başkanı tarafından yinelenen yerel ekonomi politikası öncelikleri göz önüne alındığında 17 Aralık’ta 100 baz puanlık artırım tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu