Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/RUB Paritesi Azalan Risk İştahıyla 75 Rubleye Yaklaşıyor

Moskova’ya yönelik yeni yaptırım beklentileri ve Türkiye gelişmeleri sonrasında azalan risk iştahıyla USD/RUB paritesi yükseliyor.
USD/RUB Paritesi Azalan Risk İştahıyla 75 Rubleye Yaklaşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Rus rublesi karşısındaki değerini ifade eden USD/RUB paritesi, bugünkü işlemlerde 74 Rus rublesinin üzerine çıktı. Gün içinde 74,82 rubleye kadar yükselen, geçen hafta 16 Mart’ta kaydedilen 72,52 seviyelerinden daha da uzaklaşmış oldu.

Söz konusu seviye Rus rublesinin 2020 Temmuz ayından bu yana ulaştığı en yüksek seviyeydi. 19 Mart’ta 74,14’ten kapanış yapan 22 Mart açılışında 74,79 rubleyi gördü.

USD/RUB paritesi TSİ 14:46’da yüzde 0,30 artıda 74,36 rublede seyrediyor.
USD/RUB 74 Dolar Üzeri
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Paritedeki değişimler, ABD’nin Moskova’ya yönelik yeni yaptırımlar açıklayacağı beklentilerinden beslendi. Bununla birlikte petrol piyasalarındaki düşüş de etkili oldu.

Haftaya yatay başlayıp sonra düşüşe geçen ABD tipi ham petrol fiyatları, Avrupa ülkelerindeki yeni Covid kısıtlamalarına ilişkin endişelerle baskılandı.

Risk iştahı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TCMB Başkanı Naci Ağbal’ı faiz artırımından günler sonra yüksek faiz oranı eleştirisiyle görevden almasından da etkilendi. Rusya Merkez Bankası geçen hafta Cuma günü faiz oranlarını 25 baz puan artırarak piyasaları şaşırttı.

Kurum, enflasyonu kontrol altına almak için önümüzdeki aylarda daha fazla yükselişe kapı araladı. Faizin yüzde 4,50 seviyesine çıkarıldığı toplantının ardından Rusya hisse senedi piyasalarında düşüş eğilimi izlenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%