Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/JPY LDP Zaferiyle Güçlü Artarken 114,45’i Test Etti

Yeni haftanın ve ayın ilk gününde en çok artan parite olarak öne çıkan USD/JPY, bugün güçlü yükseliyor.
USD/JPY LDP Zaferiyle Güçlü Artarken 114,45’i Test Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde dolar karşısında 4 yılın düşük seviyelerine gerileyen Japon yeni, bugün yine kayıpla işlem görüyor. Cuma günü en son 114’te fiyatlanan USD/JPY paritesi, Kasım ayına 114,02 ile başlarken gün boyu pozitif bölgede hareket etti.

En çok artan majör parite konumunda olan USD/JPY’nin artışı, hem iki ülkenin merkez bankalarından gelen işaretler hem enerji fiyatlarında artış hem de Japonya’daki seçimlerle yönlendirildi.

TSİ 11.08’de yüzde 0,37 artıda işlem gören paritenin gün içi hareket aralığı 114,01 – 114,45 oldu.
USD/JPY Güçlü Yükseliş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Son verilere göre parite aylık bazda yüzde 3 artarken yıllık bazda yüzde 9,4 artış kaydetti.

Alınan bilgilere göre Japonya’da seçimleri Liberal Demokrat Parti (LDP) kazandı. Çoğunluğun 233 sandalyeyle kazanıldığı 465 koltuklu mecliste, LDP 261 sandalyeyle galip geldi.

Bu Başbakan pozisyonunu sağlamlaştırdı. Bu da destekleyici para politikalarının ve mali teşvikin süreceğine işaret etti. Aynı zamanda Japonya Merkez Bankası güvercin duruşunu sürdürürken para biriminin son zamanlardaki zayıflığına karşı açıklama yapmayı reddetti.

Piyasalar şimdi Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarını beklerken şahin sinyallerin yen üzerinde baskıları daha da artırması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%