Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/JPY Üst Üste Dördüncü Seansında Düşüş Baskısını Koruyor

USD/JPY paritesi düşüş eğilimini devam ettirirken, Ağustos başından bu yana en düşüş seviyelerde seyretmeye başladı.
USD/JPY Üst Üste Dördüncü Seansında Düşüş Baskısını Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde yeniden artan Covid-19 endişelerine ek olarak Orta Doğu’da yaşanan gerilim piyasaların bu haftaki gündemini oluşturuyor. Dolar güvenli liman algısıyla toparlanırken, USD/JPY paritesi üst üste dördüncü seansında da düşüş yaşıyor.

Yaşanan olaylar Japon yeninde de güvenli liman talebini artırırken, USD/JPY paritesi üzerindeki baskı sürüyor. Dolar talebindeki mütevazi artış ile dengelenen parite, Ağustos başından bu yana görülen en düşük seviyelerde seyrediyor.

USD/JPY paritesi haftaya 109,62 yen seviyesinden başladıktan sonra en yüksek 109,75 yen seviyesine kadar yükselebildi.
USD/JPY Paritesi %0,23 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Buradan düşüşe geçen parite, TSİ 13:25 sularında 109,25 yen seviyesine kadar geriledi. Burası, 4 Ağustos tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Daha sonra %0,23 oranında düşüşle 109,37 yen seviyesinden el değiştirmeye başladı.

USD/JPY paritesinde aşağı yönde 109,15 ve 108,95 seviyeleri kısa vadeli destek noktası olarak görev yapıyor. Yukarı yönde ise 109,65 ve 109,95 yen seviyeleri, direnç noktası olarak izleniyor.

Paritenin farklı zaman aralıklarındaki performansı incelendiği zaman; son 5 günde %0,82 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %0,60 oranında gerileyen parite, yıllık periyotta %2,65 oranında değer kazanmış durumda.

Piyasadaki riskten kaçınma dürtüsü güvenli liman Japon yenine fayda sağlarken, USD/JPY paritesinin art arta dördüncü seansta da aşağı yönde hareket etmesinin kilit nedeni oldu. Ayrıca yatırımcıların agresif düşüş tahminleri yapmaktan çekinmesi, şimdilik daha fazla kaybın yaşanmasını engelliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu