Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/JPY 3Ç21’de Beklenti Üstü Küçülen Japon GSYİH’siyle Gücünü Koruyor

Japonya ekonomisi üçüncü çeyrekte beklenenden kötü daralırken ülkenin merkez bankası başkanının açıklamaları yen üzerinde baskıları artırdı.
USD/JPY 3Ç21’de Beklenti Üstü Küçülen Japon GSYİH’siyle Gücünü Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Japon yeni karşısındaki değerini yansıtan USD/JPY, bugün yine 3 yılın yüksek seviyelerinde fiyatlanıyor. Asyalı para birimi üzerindeki baskılar arasına eklenen zayıf ekonomik büyüme rakamlarının yanında Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda’nın açıklamaları düşük seyri yönlendiriyor.

Cuma günü en son 113,87’de işlem gören USD/JPY, bugünkü seansa 113,89 ile başladı. Açılışın ardından yükseliş yönlü hareket ederken Asya seansına 114,05’e kadar çıktı.

Kritik eşiğin üzerinde karşılaştığı dirençle kazançlarının bir kısmını geri verdi.
USD/JPY 15 Kasım 3 Yılın Düşük
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

TSİ 11.00’da yüzde 0,07 artıda seyrederken gün içi hareket aralığı 113,75 – 114,05 oldu. Son verilere göre majör paritenin haftalık kazancı yüzde 0,70’e yaklaşırken yıllık bazda yüzde 8,9 değerlendi.

Bugün açıklanan veriler Japonya ekonomisinin 2021 yılının 3. çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3 daraldığını gösterdi. Rakam yüzde 0,8 düşüş beklentilerinden çok daha kötü geldi. Düşüş, hem hane halkı tüketimi hem de işletme yatırımlarının düşmesiyle birlikte COVID-19 olağanüstü halini yansıttı.

Küresel çip ve parça kıtlığı da olumsuz faktörler arasında yer aldı. Aynı zamanda Japon GSYİH’si çeyreklik bazda da yüzde 0,2 beklentilerinden kötü yüzde 0,8 daraldı. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda bugün enflasyonun henüz %2 hedefine ulaşmadığını belirterek pandemi dönemi teşviklerini koruma sözü verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu