Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/JPY 114 Altında Kalırken Artan Tek Majör Parite Olarak Öne Çıkıyor

USD/JPY, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın açıklamalarının ardından 114 altında yatay işlem görüyor.
USD/JPY 114 Altında Kalırken Artan Tek Majör Parite Olarak Öne Çıkıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Satıcılı seyreden Japon yeni, geçen hafta ABD doları karşısında 3 yılın en zayıf seviyelerine geriledi. USD/JPY paritesi, Japonya Merkez Bankası güvercin duruşunu sürdürürken FED’in daralma beklentileri ve enerji fiyatlarında artıştan destek alarak 114 eşiğini kırdı.

Dün 113,57 seviyesinde kapanış yapan USD/JPY, bugüne yatay başlangıç yaptı. İlk 4 saatlik kapanış sonunda 113,39’a kadar gerileyen parite, buradan aldığı destekle yönünü yukarı çevirdi.

Avrupa seansında yeniden yükselmeye başlayan majör parite, 113,72’ye kadar çıktı.
USD/JPY 29 Ekim
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yazım sırasında USD/JPY, artıda duran tek majör parite oldu. Japonya Merkez Bankası, Ekim toplantısında beklendiği gibi 8’e 1 oyla, kısa vadeli kilit faiz oranını değiştirmeden yüzde eksi 0,1’de bıraktı ve 10 yıllık devlet tahvili getirisi hedefini yüzde 0 civarında tuttu.

Japonya Merkez Bankası aynı zamanda mevcut mali yıl için öngörülen GSYİH oranlarını Temmuz ayında yapılan daha önceki yüzde 3,8 tahmininden yüzde 3,4’e düşürdü. Arz kesintilerinin devam etmesi nedeniyle durgun tüketim ve ihracat ve üretimdeki yavaşlamayı gerekçe gösterdi.

Japonya MB Başkanı Haruhiko Kuroda, yenin son zamanlardaki zayıflığının Japonya ekonomisi için kesinlikle olumlu olduğunu söyledi. Para biriminin hareketinin daha istikrarlı olması ve ekonomik temelleri yansıtması arzusunu da dile getirdi.

Ancak artan ithalat maliyetleri ve bunun ülkenin toparlanması üzerindeki etkisine ilişkin korkuları küçümsedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu