Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/CAD Kanada Enflasyonu Sonrası 3 Haftanın Yükseğini Gördü

Pozitif bölgede seyrini sürdüren USD/CAD paritesi, bugünkü Kanada verileri sonrasında yükselişi hızlandırarak 1,2637'yi test etti.
USD/CAD Kanada Enflasyonu Sonrası 3 Haftanın Yükseğini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Kanada doları karşısındaki değerini gösteren USD/CAD paritesi, enflasyon verileri sonrasında yükselişe geçerek 1,2637’ye kadar çıktı. Buna göre Kanada’da yıllık enflasyon oranı Mart’ta yüzde 2,2 oldu. Beklentiler yüzde 2,3 yönündeydi.

Aynı zamanda Mart enflasyonu, Şubat 2020’den bu yana en yüksek enflasyon oranı olarak kayıtlara geçti.

Benzin fiyatlarındaki sıçrama, nakliye için maliyetleri özellikle hızlı artırdı. Aylık bazda tüketici fiyatları önceki ayın hızından değişmeyerek yüzde 0,5 arttı.

USD/CAD paritesi verilerin ardından yükselişini hızlandırarak 1,2637’ye kadar ulaştı.
USD/CAD 3 Hafta Yüksek
Kaynak: MarketWatch

Böylelikle 30 Mart’ta kaydedilen 1,2647’nin ardından en güçlü değerini kaydetti. Yükselişin sürmesi durumunda 1,2650’lik ilk direnç ve 1,2668’lik ikinci direnç izlenecek. Düşüş meylinde ise 1,2597 ilk destek olacak.

Diğer taraftan bugünkü yükseliş, Pazartesi günü başlayan rallinin üçüncü gününde sürdüğünü ve düşüş başlamazsa paritenin 21 Nisan’ı pozitif bölgede tamamlayacağını gösteriyor.

Kanada dolarındaki satış havasını tetikleyen nedenlere bakıldığında hükümetin geçtiğimiz gün açıkladığı bütçe tahmini de öne çıktı.

Kanada hükümeti, önümüzdeki mali yılda 154,7 milyar Kanada doları bütçe açığı öngördü. Ayrıca hükümet, pandemiye ve ekonominin yeniden başlatılmasına yardımcı olmayı amaçlayan 101,4 milyar Kanada doları seviyesinde yeni harcama planı duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu