Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna: Putin’in Aşağılayıcı Ruble Talebine Boyun Eğmeyin

Ukrayna, Avrupa Birliği ülkelerine Putin'in petrol-doğalgaz için rubleyle ödeme yapma yönündeki aşağılayıcı taleplerine boyun eğmemeleri için seslendi.
Ukrayna: Putin’in Aşağılayıcı Ruble Talebine Boyun Eğmeyin
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün yaptığı açıklamada doğal gaz ödemelerinin ruble ile yapılacağını duyurdu. Rusya’ya dost olmayan ülkelere doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçileceği yönünde açıklama tartışmalara yol açarken Ukrayna’dan yanıt gecikmedi.

Her fırsatta Rusya üzerindeki baskıların artması gerektiğini savunan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, “Putin’in ruble kararına boyun eğmeyin” diyerek ilgili ülkelere seslendi.

Ukrayna/Kuleba: Putin’in Aşağılayıcı Taleplerine Boyun Eğmeyin

Dün Renault’un Rusya’da iş yapmaya devam etmesi hakkında “Putin’in savaş sponsoru” ifadeleriyle sert eleştiride bulunan Kuleba, bugün Putin’in doğal gaz ödemelerinin ruble ile yapılmasına ilişkin kararına tepki gösterdi.

“Herhangi bir AB ülkesi Putin’in petrol ve doğalgaz için ruble olarak ödeme yapma yönündeki aşağılayıcı taleplerine boyun eğerse, bu bir yandan Ukrayna’ya yardım ederken diğer yandan Rusların Ukraynalıları öldürmesine yardım etmek gibi olacaktır.” ifadeleriyle dikkat çekti.

İlgili ülkeleri akıllıca ve sorumlu bir seçim yapmaya çağırdığını ekledi.

Ruble Enerji İhracatıyla Toparlanıyor!

Ruble Dolara Karşı Değerleniyor
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Rusya Merkez Bankası, Şubat sonunda batı yaptırımları karşısında faizi yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükseltirken ruble dolara karşı ilk kez 3 haneli rakamlara gerilemişti.

Ülkeye yönelik yaptırımların arkası kesilmezken rublede çöküş sürmüş ve USD/RUB paritesi 3 haneli rakamlarda kalıcılık kazanmıştı.

7 Mart’ta dolar karşısında 154,47’ye kadar gerileyen ruble, son dönemde toparlanma kaydetti. Bugün 25 Şubat’tan sonra ilk kez 2 hanede kalan parite, yazıma kadar 95-98 aralığında işlem gördü.

Wall Street Journal da rublenin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden hemen sonra kaybettiği değerin bir kısmını geri kazandığını ve bunun enerji ihracatının Kremlin’e nasıl fayda sağlamaya devam ettiğini gösterdiğini yazdı.

Buna göre Batı yaptırımları Rus ekonomisini vurmaya başlasa bile ülkenin petrol ve gaz ihracatı darbeyi yumuşatıyor, rublenin düşüşünü köreltmeye yardımcı oluyor ve Kremlin’e Ukrayna’daki savaşını sürdürmek için sürekli kaynak sağlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu