Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doların 2. Çeyrekte 7 TL’ye Çekileceğini Düşünen UBS, Sonrasında Yükseliş Bekliyor

Yeni yıla adım attığımız şu günlerde yabancı kurumlardan dolar tahminleri art arda geliyor. UBS, Dolar/TL’nin yılın ikinci yarısından sonra yükseleceğini öngörüyor.
Doların 2. Çeyrekte 7 TL’ye Çekileceğini Düşünen UBS, Sonrasında Yükseliş Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü 7,38 seviyesinden kapanan dolar yeni işlem gününe yatay bir başlangıç yaptıktan sonra düşüşe geçti. Gün içerisinde 7,31 ile 7,39 arasında seyreder dolar kuru şu dakikalarda ekside fiyatlanıyor.

Yurt içinde veri akışının olmadığı Çarşamba günü düşüş eğilimli hareket eden dolar kuru için yabancı kurumlar fiyat tahminlerini paylaşmaya devam ediyor. HSBC, Dolar/TL’de 7,10 hedef seviyesi için kısa pozisyon açarken, yıl sonuna doğru 7,10 ve 6,50 seviyelerine çekileceğini öngörüyor.

Dolar kuru saat 15:13’ te %0,68 ekside 7,3366 liradan işlem görüyor.
Dolar 7,33'te Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kur saat 09:45’e kadar yatay bir performans sergiledikten sonra düşüşe geçti. Günün ikinci yarısında en düşüğü kaydettikten sonra sınırlı bir toparlanma sağlasa da hala negatif bölgede bulunmaya devam ediyor. Türk lirası, Polonya zlotisinden sonra ABD doları karşısında en fazla değer kazanan ikinci gelişen ülke parası oldu.

İsviçreli banka UBS, dolar kurunun 2021 yılının ikinci çeyreğinde 7 lira sınırına geriledikten sonra, ikinci yarıda yükselişe geçeceğini öngörüyor. Banka ilk çeyrek sonunda 7,10, ikinci çeyrek sonunda 7,00, üçüncü çeyrekte 7,30 ve dördüncü çeyrekte 7,60 seviyelerini bekliyor.

Merkez Bankası’nın sıkı para politikası ve doların küresel ölçekte zayıflamasıyla birlikte Türk lirasının güçlendiğini belirten banka, yine de dolar karşısında yılı %20 kayıpla tamamladığını hatırlatıyor. Enflasyonla mücadele konusunda kararlılıkla yaklaşılmasının da lirayı destekleyen önemli bir unsur olduğu belirtildi.

Şu an için görünüm iyi olsa da risklerin devam ettiğine dikkat çekildi. Son açıklanan enflasyonun %14,6’ya yükseldiğini hatırlatan UBS, bu nedenle para politikasında sıkı duruşunda devam etmesi gerektiğinin de altını çizdi. Rabobank EM FX Stratejisti Piotr Matys ise enflasyon sonrası yaptığı değerlendirmede doların önümüzdeki aylarda 7 liranın altına inebileceğini söylemişti.

5 temel sorun üzerine yoğunlaşılması gerektiğini bildiren Citi Group analistleri, TCMB’nin adımlarının Türk lirasını desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Citi Group Türk Ekonomisi Yorumu2021 yılında 5 sorunun yanıt bulması gerektiğini ifade eden analistler bunları; enflasyon, faiz, sıkılaşma, rezervler ve hedef politikalar olarak sıraladı. Faiz artışının bitip bitmediği, enflasyonda en kötüsünün geride kalıp kalmadığı gibi soruların yatırımcılar için önemli olduğu aktarıldı.

Mali hedef ve politikalar konusunda sırada hangi adımların atılacağı, uluslararası rezervlerin nasıl doldurulacağı gibi temel sorunlar üzerinde durulması gerektiğine vurgu yaptı.

Türkiye ekonomisinin pandemi etkisini beklenenden daha hızlı attığını belirten analistler, kısa vadede Türk lirasına yönelik olumlu algının devam edeceğini bildirdi.

Güçlü kredi büyümesi ve genişleyici politika duruşunun iç talebi desteklediği, ancak meydana gelen TL likiditesinin uluslararası rezervlerde büyük kayba ve dolarizasyonda sert bir artışa yol açtığı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%