Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Twitter, Tarih Olan Monsanto’nun Yerine S&P 500 Endeksine Giriyor!

Twitter'ın S&P 500 borsa endeksine gireceği yönündeki haberler, hisseleri yükseltti. Detaylar şöyle...
Twitter, Tarih Olan  Monsanto’nun Yerine S&P 500 Endeksine Giriyor!
Yorum

San Francisco merkezli sosyal medya şirketi Twitter, S&P 500 borsa endeksine girmesiyle piyasalarda büyük yankı uyandırdı. Zira Dow Jones’un Twitter’ın Monsanto’yu yerinden ederek S&P 500’e girdiği yönündeki duyurusunun ardından sosyal medya ağının hisselerinde yükseliş görüldü.

Pazartesi günü kapanış sonrası yapılan sınırlı işlemlerde hisseleri % 5 seviyesinde yükselen Twitter, bu haberle yatırımcılarını sevindirdi. Diğer taraftan; söz konusu değişikliklerin 7 Haziran Perşembe günü piyasalar açılmadan önce yürürlüğe gireceği belirtildi.

Çünkü aynı gün, Alman kimya ve ilaç devi Bayer’in ABD’li tohum ve tarım ilaçları üreticisi Monsanto’yu satın alma işleminin tamamlanacağı söylendi.

Monsanto Tarih Oluyor Neticede; ABD Adalet Bakanlığı’ndan 29 Mayıs’ta yapılan yazılı açıklamaya göre Bayer’in Monsanto’yu satın alma işlemine onay verilmişti. Ortalama iki yıldır süren görüşmelerin nihai birleşmeyle sonuçlanması tartışmalara yol açsa da işlemin Perşembe günü sonuçlanacağı belirtilmişti.

Yeri gelmişken; Alman Bayer’in GDO’lu ürünleriyle tanınan Monsanto’yu 66 milyar dolara satın aldıktan sonra Monsanto adını tarihten sileceği bilgisini de verelim.

Twitter S&P 500 endeksine GiriyorKeza Bayer CEO’su Werner Baumann tarafından yapılan açıklamayla duyurulan habere göre Monsanto’nun Bayer adıyla devam edeceği kaydedildi.

Yani başta çevreciler ve organik tarım firmaları olmak üzere genetiğiyle oynanmış tarım ürünlerini ABD’de yaygınlaştıran Monsanto’nun Bayer bünyesine geçmesine karşı çıkılsa da birleşme onaylandı. Böylece artık Alman Bayer’in olan Monsanto’nun 500 büyük Amerikan şirketini kapsayan S&P 500’den çıkışı da garantilendi.

Dow Jones’un borsa kapanışının ardından yaptığı duyuru, Monsanto’nun S&P 500 endeksinden çıkarak onun yerini Twitter’ın alacağını gösterdi. İlaveten; online medya platformu Netflix de S&P 500’ün alt kümesi olan S&P 100 endeksinde Monsanto’nun yerine aldı. Bu duyuru Twitter hisselerini 39 doların üzerine, 52 haftanın en yüksek seviyesine çıkardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu