Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Yaptırım Kıskacına Girerken, TL Dolar ve Euro Karşısında Zayıfladı

ABD ile AB, Türkiye için Doğu Akdeniz, insan hakları yasası ve S-400 meselesi yüzünden yaptırım hazırlığında. Kritik AB Liderler Zirvesi öncesinde dolar ve Euro yükseliş gösterdi.
Türkiye Yaptırım Kıskacına Girerken, TL Dolar ve Euro Karşısında Zayıfladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs pandemisi tüm dünyanın gündeminde olmaya devam ederken, yurt içinde buna ek olarak Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar takip ediliyor. Şu an hem ABD hem de Avrupa Birliği (AB), Türkiye’ye farklı alanlarda yaptırım hazırlığında.

Bugün başlayıp, yarın sona erecek AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye hakkında Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetleri nedeniyle bir yaptırım çıkması olası görülüyor.

Bunun yanında insan hakları konusu da bir diğer endişe kaynağı. Piyasalar zirveden gelecek karara odaklanırken, Türk lirası önemli para birimleri karşısında değer kaybetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü yaptığı konuşmada, AB’nin olası yaptırımlarına yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yaptırım YorumuAB’nin bugünkü zirvede ele alacağı konulardan birisi Doğu Akdeniz meselesi, diğeri ise geçtiğimiz günlerde onaylanan insan hakları yaptırım rejimi olacak. Haksız yere yargılama, tutuklama, kölelik, insan onurunu aşağılayan davranışlar, işkence ve soykırım gibi suçların yer aldığı insan hakları yaptırım rejiminden Türkiye’nin de etkilenmesi olası görülüyor.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Türkiye’nin insan hakları savunucularının terörist olarak görülmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. AB uzmanı İlke Toygür ise sivil toplum faaliyetleriyle bilinen Osman Kavala dosyasının bizi etkileyebileceğini söylüyor.

Uğur Gürses Yaptırım Yorumu

AB tarafında iki yönlü yaptırıma neredeyse kesin gözüyle bakan uzmanlar, ABD’nin ise S-400 meselesiyle yeni kararlar hazırlığında olduğunu aktarıyor. ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası’nda (CAATSA) yer alan yaptırımlardan bazılarını önümüzdeki günler uygulamaya koyması bekleniyor.

Türkiye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini aldığı için geçtiğimiz dönemde de ekonomik olarak çok fazla yaptırım tehdidinde bulunmuş ve kur oynaklığı ile mücadele etmek zorunda kalmıştı. Bu sorun üzerinden aylar geçmesine rağmen hala çözülemedi. ABD’nin bu hafta içinde 740 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’nın (NDAA) Senato’da oylanması bekleniyor.

Güne yatay başlayan Dolar/TL, saat 11:00 sularında 7,8776’ya kadar yükseldi.
Dolar 7,87'yi Aştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Piyasalar AB Zirvesi’nden gelecek yaptırım kararına odaklanırken, Türk lirası dolar karşısında %1’e yakın geriledi. Şu dakikalarda %0,57 düşüşle en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimi konumunda. Genel olarak dar bantta seyreden dolar içim 7,74 – 7,91 aralığının kritik seviyeler olduğu belirtiliyor.

Daha net bir yön belirlenmesi için bu aralığın dışındaki hareketlere ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Şu dakikalarda 7,85 liradan işlem gören dolar, günün ilk yarısında 7,81 – 7,87 arasında hareket etti. ABD’nin olası bir yaptırım kararını devreye sokması, Türkiye’ni yeni bir ödemeler dengesi krizine girmesi ve doların yükselişe geçmesi olarak yorumlanabilir.

Euro kuru daha belirgin bir yükseliş göstererek 9,5346’ya ulaştı.
Euro 9,51
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kasım ayının ilk haftasında 10 liranın üzerine çıkan Euro kuru, Türkiye ekonomi yönetiminin aldığı maliye politikası kararlarıyla 9 liranın altını gördü. Son günlerde ise 9,40 civarında sınırlı hareketlilik gösterdi. Saat 12:41’de %0,63 değer kazancıyla 9,5112 liradan işlem görüyor.

Yatırımcıların odaklandığı kritik zirve öncesinde Almanya, Fransa ve Yunanistan kanadından gelen açıklamalar da takip ediliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatarak, AB ülkesi Kıbrıs’ın büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu