Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Hisseleri 9 Yılın En Düşüğünde!

Türk hisseleri 9 yılın en düşük seviyesinde ilerlerken, HSBC stratejistlerinden de olumsuz yorumlar geldi. Piyasalarda erken seçim gelişmelerinin izlendiği belirtiliyor.
Türkiye Hisseleri 9 Yılın En Düşüğünde!

Borsa İstanbul’da işlem gören Türkiye hisseleri 9 yılın en düşük seviyesine indi. Kolay bir galibiyet ortamı olacağı konusunda endişelerini belirten analistler, erken seçimle birlikte 19 aydır süren siyasi belirsizliğin sona ereceği ve piyasaların yeniden artıya geçeceğini öngörüyor. Öte yandan HSBC stratejistleri, Türk hisseleri analizinde durumun negatif olduğunu belirtti.

Borsa İstanbul’daki Türk hisseleri, 2016 yılının Mayıs ayından bu yana en sert aylık düşüşüne yöneldi.

Ekonominin halen aşırı ısınma içerisinde olduğunu düşünen yatırımcılar, 19 aydır devam eden siyasi belirsizliğin, genel seçimlerin 24 Haziran tarihine çekilmesiyle daha yakın bir zamanda çözüme kavuşacağını belirtiyor.

Blackfriars Asset Management fon yöneticisi Anastasia Levashova; yatırımcıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda kazanacağı, AK Parti ve MHP ittifakının çoğunluğu elde edeceği düşüncesi ile hareket ettiğini söyledi. Öte yandan söz konusu belirsizlik sürecinin 2 aya inmesinin piyasalarda coşkuya neden olmasından bu yana, yükselişin yeniden değerlendirilmeye başlandığını ifade ediyor.

Türk lirası Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık faiz artışına tepki göstermedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Nisan ayı toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak, 75 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi. Dolar anlık bir düşüş yaşasa da çok kısa bir süre sonra kayıplarını geri aldı. Yani Merkez’in kur üzerinde etkisi çok fazla olmadı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bu sabah yaptığı açıklamada yıllık enflasyon beklentilerini %8,4’e çıkardıklarını bildirdi. Dolar bu açıklama sonrasında 4,03’e geriledi.

HSBC tarafından yapılan değerlendirmede; küresel hisselerin cazibesini koruduğu fakat Türk hisselerinin negatif olduğu söylendi.

Bildiğiniz gibi ABD ile Çin arasında geçtiğimiz hafta başlayan ek gümrük vergisi krizi piyasalarda çok ciddi tedirginliğin yaşanmasına ve ticaret savaşları endişesinin doğmasına sebep olmuştu.

Bankanın analistleri bu durumun kısmen azalmasının, piyasalardaki belirsizliğin de geçmesine sebep olacağını vurguladı. Aralarında Türkiye hisseleri de olmak üzere; İtalya, İngiltere, Güney Afrika, Endonezya ve Tayvan hisseleri için negatif yorumu yapıldı.

HSBC stratejistleri tarafından hazırlanan raporda, Avrupa hisselerinin zirveyi görmesinin uzak olmadığı belirtildi.

Pozitif seyretmesi beklenen hisseler arasında; ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, Çin, Brezilya, Hindistan, Singapur ve Meksika yer alıyor. Avrupa bölgesinde büyümenin hala sağlam olduğu ve hızlanmaya devam ettiği belirtilirken, yüksek getiri ihtimallerinin azaldığı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum