Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Varlıkları, 4Ç18 Bilançoları ve TCMB Haftalık İstatistikleri

Türk varlıkları risk dalgasında savrulma sinyalleri verirken, eşik noktaya alçak irtifada uçan endeks grafikleri ve istatiksel veriler başlığında yurtiçi gelişmeler.
Türk Varlıkları, 4Ç18 Bilançoları ve TCMB Haftalık İstatistikleri
Son Güncelleme: 
Yorum

15 Şubat Cuma günü ikinci seans itibarıyla Borsa İstanbul 30 endeksi %0.58 değer kaybı ile 128.045 puandan işlem görüyor. BIST 100 ise %0.53’lük bir kayıpta ve bizim için güvenli bölge niteliğindeki bandın alt çizgisine yakın irtifada. 101.625 puanda grafikler çizen endeks 101-100K bandına sıkışacak bir duruş sergilerken Türk Hava Yolları’nda devam edebilecek sert satışlar ile 100K noktasının altına geçebilir.

BIST 100 için teknik veriler başlığı Perşembe günkü %0.48 primlenme ile yukarı yönde güncellemiştik ancak bugünkü hareketler yine negatif bir tablo işaret ediyor. Gün sonunda endeks ağırlığı yüksek kağıtlara katı bir alım gelmesi halinde ise finansal günlük bazdaki hafta kapanışını pozitif kılabilir. 

Bugünkü pivot 101.830 seviyesinde belirmekte ve yatırımcı tarafından risk algısını gündeme getirebilecek teknik verideki desteğin 99 seviyesinden gelmesi olumsuz bir bakışa neden oluyor. yorumlanabilecek ilk destek 101.50 seviyesindeyken, takip edilebilecek diğer destek ise 99.960 noktasında yer alıyor.

Veriler Finansallardan Çıkışı, Dolar Mevduatlarının Artışını Gösteriyor

Hanehalkları ve Şirketlerin Döviz Mevduatları ArtıyorTCMB istatistiklerine bakıldığında Şubat ayının ilk haftası hanehalkı döviz mevduatları 0.7 milyar dolar arttı. Şirketlerin döviz mevduatlarındaki artış da hanehalkına paralel (0.7 mn $) gerçekleşti. Türk lirasındaki değerlenmeler kaynaklı hanehaldı döviz mevduatları 22 haftalık yükseliş serisini bozmadan devam ediyor. 

Şubat’ın ilk haftasındaki verilerde hisse senedi ve tahvil piyasalarında Ocak performansına ters orantılı veriler gözlendi. Hisse senetleri tarafından 106 milyon $, tahvil piyasasından ise 210 milyon $’lık yabancı çıkışı gerçekleşti. Güncel verilerin de dahil edilmesinden sonra 2019 yılının başından en güncel veriye dek hisse senetlerine yapılan giriş 1.2 milyar $ seviyesine çekilirken, tahvil cephesindeki çıkışlar 0.6 milyar dolara geldi.

Bilanço Doğuş Otomotiv, Değişim DOAS

DOAS Değer Kaybederken, Doğuş Otomotiv 4. Çeyrek BilançosuDoğuş Otomotiv beklentilerin üzerinde bilanço açıkladı. 2018 yılının son çeyreklik verilerinde 4 milyon TL’lik kar açıkladı. Beklentinin üzerinde gerçekleşen rakam 2017 yılının aynı çeyrek verisine (41 milyon TL) göre ciddi bir gerileme kaydetti. Açıklanan FAVÖK rakamı 155 milyon TL olurken, marj ise %5.3’e yükseldi. Doğuş Otomotiv 2019 yılında ağır ticari araçların da dahil edildiği toplam otomotiv pazarının yıllık bazda %62 ile %64 civarında bir geri çekilme ile 230 ile 250 bin (K) adet seviyesine çekilebileceğini öngörüyor.

DOAS bugün %0.65 daralma ile 4,60 TL/p’den işlem alıyor. Aylık bazda hareket marjlarını 5,06-4,17 noktaları arasında gerçekleştiren hisse, haftalık bazda değer kaybı gösteren değişimini %2.96 (daralma), aylıkta ise değerlenmeli fark yaratarak %5.52’lik bir değişim kaydediyor. 

Bilanço Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş., Değişim AKSA

Beklentilerin Üzerinde Bilanço ve Primlenen AKSAAksa Akrilik geçtiğimiz yılın son çeyreğinde mali tablo verisini 2017 yılının 4. çeyreğindeki 71 milyon TL net kara karışık 191 milyon TL net kar olarak açıkladı. Operasyonel faaliyet giderlerindeki artışın üzerine geçen finansal gelirler tarafı karlılığın pozitif desteklenmesini sağlayan bir birim oldu. FAVÖK rakamı ise 75 milyon TL olarak okundu.

AKSA bugün%1.45 değer kazanarak 9,08 TL’ye yükseldi. Hisse dünkü kapanışta 8,95 seviyesindeydi. Cuma primlenmesi ile değişim oranlarını pozitif etkileyen AKSA yıllık bazda 17,07 ile 7,20 noktalarında hareket marjları kaydetti. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu