Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Lirası, Euro ve Sterlin Karşısında Sert Düşüş Gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TCMB Başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasının ardından sterlin rekor kırdı. Euro ise beş ayın en yükseğine çıktı.
Türk Lirası, Euro ve Sterlin Karşısında Sert Düşüş Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın sürpriz bir şekilde görevden alınması, yeni haftada Türk lirasında sert değer kaybına yol açtı.

Hafta sonu alınan karar ile yeni TCMB başkanı Şahap Kavcıoğlu oldu. Gelişme sonrasında dolar 8,47’ye fırlarken, sterlinden yeni rekor geldi. Euro ise 9,57 seviyesine sıçradı.

Euro kuru, saat 08.17’de, 9,55 liradan işlem görüyor.
Euro 9,55'ten İşlem Görüyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü 8,59’dan kapanan Euro, söz konusu gelişmenin ardından oluşan piyasa tepkisiyle gece saat 01.00 sularında 10,08’e yükseldi. Euro’da rekor seviye 10,20 ile 6 kasım 2020 tarihinde kırıldı.

Yeni haftaya sınırlı düşüşle başlasa da şu dakikalarda %12’ye yakın artışla işlem görüyor. Lira, Euro karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

Sterlin ise 11,74 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.
Sterlin Rekor Kırdı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

6 Kasım’daki 11,28 rekorunu geride bırakan sterlin, şu dakikalarda %11,42 yükselişle 11,15’ten işlem görüyor. Son değişimin ardından, TL karşısında yıllık bazda %34 artış göstermiş oldu. Bugün yurt içinde işsizlik rakamları izlenecek. Piyasaların radarında olan en önemli konu ise TCMB başkan değişikliği ve göreve yeni gelen ismin hamleleri olacak.

Kavcıoğlu, Pazar günü Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimindeki banka genel müdürleri ile toplantı gerçekleştirdi. Cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamada ise;

“Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır.” ifadesine yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu