Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Dolar Karşısında Bir Haftada %1 Değer Kazandı

Dolar kuru dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun mesajları sonrasında başlattığı zayıf seyrini sürdürüyor. Günün ilk saatlerinde 8,44 - 8,48 arasında hareket etti.
Türk Lirası Dolar Karşısında Bir Haftada %1 Değer Kazandı

26 Temmuz haftasına 8,60 üzerinden başlayan dolar kuru dün 8,43’lere kadar çekildi. Bu seviye 6 haftanın en düşüğü olarak kaydedildi.

Cuma günü 8,46’larda seyreden dolardaki düşüşte, dün yapılan Enflasyon Raporu 2021-III bilgilendirme toplantısı açıklamalarının etkisi oldu. Kur Başkan Şahap Kavcıoğlu’nun konuşmasının ardından 8,48’e geriledi.

Dolar/TL saat 10.44’te %0,06 değer kazancıyla, 8,46’dan işlem görüyor.
Dolar Kuru 8,46'dan İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Türk lirası bu hafta ABD para birimi karşısında %1 oranında değer kazandı. Şu sıralarda gelişen ülke paraları ile kıyaslandığında nispeten zayıf performans sergilediğini görmekteyiz. Ekonomist Ali Ağaoğlu ve gazeteci Hakan Güldağ birlikte yaptığı değerlendirmede, dolar kurunda düşüş beklentisini paylaştı.

Uzman isimler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelede yalnız kaldığını vurgulamasının önemli bir detay olduğunu belirtti. Türk lirası üzerindeki baskının azaldığını düşünen ikili, kurda 8,30’lu seviyelere yeşil ışık yaktı. Bu yıl içinde ise faiz indirimi yapılacağına ihtimal verilmedi.

8,39’u ana destek olarak işaret eden GCM Yatırım, yön belirleme açısından 8,58 – 8,61 bölgesinin önemli olduğunu bildirdi. Analistler 8,4350 altındaki kalıcı hareketlilikte düşüşlerin hızlanacağını öngörüyor.

Tam tersi durumda, söz konusu bölge üzerinde hareket etmesi halinde ise 8,6750 ve 8,7100 bölgelerine doğru yükseliş olabileceğine ihtimal veriliyor. Işık FX değerlendirmesinde, “Yeniden oluşabilecek TL lehine hareketlerde ise; 8.45, 8.40 ve 8.34 destek bölgeleri ilk etapta takip edilebilir.” ifadesine yer verildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum