Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın NDAA’yı Veto Kararıyla Sakin Seyreden Dolar, Faiz Kararını Bekliyor

ABD Başkanı Trump, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören Savunma Bütçesini veto etti. Dolar karar sonrası 7,64 liradan işlem görürken, günün devamında TCMB toplantısı izlenecek.
Trump’ın NDAA’yı Veto Kararıyla Sakin Seyreden Dolar, Faiz Kararını Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü yurt içi piyasaların radarında yer alan en önemli konu saat 14:00’te açıklanacak faiz kararı olacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2020 yılının son Para Politikası Kurulu toplantısını yapacak. Ekonomistlerin ortak beklentisi 150 – 200 baz puan arasında artış olması.

Şu an politika faiz oranı %15 seviyesinde bulunurken bunun %16 – 17 arasına çıkarılma olasılığı yüksek. Dolar kuru Merkez Bankası kararını beklerken sakin seyrediyor. Bir yandan da ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırımları içeren tasarıyı veto etmesinin olumlu etkisi fiyatlanıyor.

Trump, bütçesine 740 milyar dolar ayıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’nı veto etti.

Trump NDAA Veto20 Ocak’ta görevini devredecek olan Trump, daha önce de bu yasayı veto edeceğini söylemişti. NDAA tasarısını Çin’e karşı bir ayrıcalık olarak gören Başkan Trump, onay vermedi. Savunma bütçesi tasarısında Pentagon için 635,5 milyar dolarlık bütçe ayrıldı.

Bunun 69 milyar doları savaş fonu olarak adlandırılan Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu, 8,9 milyar doları tasarının yetki alanları dışındaki savunmaya ilişkin harcamalar için kullanılacaktı.

Tasarıda Türkiye’ye ilişkin yaptırım içeren maddeler de bulunuyordu. Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında, bazı yaptırımlar uygulanması planlanıyordu.

Yasanın onaydan geçip yürürlüğe girmesinin ardından, 12 maddenin en az 5 tanesi uygulanacaktı. Fakat Trump’ın veto kararıyla bu sorun en azından şu an için ortadan kalkmış oldu.

Dolar ve Euro faiz kararını beklerken sakin bir seyir izliyor.
Dolar 7,64
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 7,64 seviyesinden kapanan dolar Merkez Bankası’nın kritik toplantısının yapılacağı güne yatay bir başlangıç yaptı. Açılışın ardından kısa süreliğine 7,62 seviyesine gerileyen kur saat 09:52 sularında 7,64 TL’den işlem görüyor.

Analistler Merkez Bankası’nın faiz artışı yapmasının döviz kurları üzerinde çok da fazla değişim yaratmayacağını düşünüyor. Ancak bu seviyelerdeki sakinliğini koruması açısından önemli bir destek olacak.

GCM yatırım analistleri 7,69 ila 7,60 arasında sıkışma eğilimini sürdüren dolar için kısa vadede bu seviyelerin altındaki hareketlerde negatif beklentinin korunacağını belirtiyor. Türk lirası lehine işlemlerde 7.6150- 7.5700-  7.5450 – 7.5275 seviyeleri gündeme gelebilecek.

Önceki işlem gününde 9,33 liradan kapanan Euro ise bu sabah açılışın ardından 9,29 – 9,34 arasında hareket etti. Şu dakikalarda 9,32’den işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%