Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Savaşının ABD Büyümesini Tehdit Etmesiyle 10 Yıllık Hazine Getirisi Sert Düştü

Çin mallarındaki gümrük vergilerinin ABD'nin ekonomik büyümesine zarar vereceği yorumları ile 10 yıllık Hazine getirileri sert düştü.
Ticaret Savaşının ABD Büyümesini Tehdit Etmesiyle 10 Yıllık Hazine Getirisi Sert Düştü
Yorum

Wall Street ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının daha uzun süreceği ve daha da kötüye gideceğini düşünmeye başladı. Ayrıca Çin’e getirilen yüksek gümrük vergilerinin, ABD’nin GSYİH büyümesini ilk düşünüldüğünden daha fazla etkileyeceği söylendi. Tüm bu yorumlar, 10 yıllık Hazine getirilerinin 19 ayın en düşük seviyesine düşmesine neden oldu.

10 yıllık Hazine bonosunun getirisi, önceki ayın en düşük seviyesi olan yüzde 2,27 seviyesinin altına indi.

ABD 10 Yıllık Bono Getirisi Yüzde 2,2730 yıllık Hazine bonosu verimi, en son yüzde 2,723’te işlem gördü ve 2 yıllık Hazine getirisi yüzde 2,145’ten döndü. 3 aylık Hazine bonosu yüzde 2,351 oranından döndü ve verim eğrisinin bir kısmını tersine çevirdi. ABD bonosu piyasası Pazartesi günü Anma Günü tatili nedeniyle kapalıydı.

Başkan Donald Trump, dün Japonya’dan yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin ile anlaşma yapmaya hazır olmadığını ve yeni yatırımcıya yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki üst düzey ticaret savaşının sona ermediğini söyledi. Piyasa katılımcılarının S&P / Case-Shiller konut fiyatları endeksi ve Federal Konut Finans Ajansı HPI verilerinin Mart sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

Tüketici güveni, Richmond FED anketleri ve Dallas FED’in Mayıs ayı üretim verisi, seansın biraz ilerisinde açıklanacak.

Tüketici Güveni BekleniyorÖte yandan ABD Hazinesi bugün 2 yıl vadeli kağıtlarda 40 milyar dolar ve 5 yıl vadelilerde 41 milyar dolarlık ihale gerçekleştirecek. ABD hisse senedi vadeli işlemlerinde bugün düz bir açılış bekleniyor. Çünkü yatırımcıların ticaret savaşına yönelik endişeleri artış gösterdi ve küresel piyasalarda kaygılar yükseldi.

Dow Jones Sanayi Ortalaması vadeli işlemleri açılışta yalnızca 18 puanlık bir kazança işaret etti. S&P 500 ve Nasdaq 100’ün vadeli işlemlerinde de çok az değişiklik yapacağı belirtildi.

Trump’ın Çin ithalatına uygulanan tarifelerin büyük ölçüde artabileceğini belirtmesi, küresel endişenin yükselmesine neden oldu.

Trump Küresel Endişeleri ArtırdıBaşkan Donald Trump, Pazartesi günü ABD ve Çin arasında yakın zamanda bir anlaşma beklemediğini ve Çin ithalatına uygulanan gümrük vergilerinin daha da artabileceğini dile getirdi. Trump’ın yorumları, Çin’in devlet gazetesinde yayımlanan bir yorumdan sonra geldi. Çin, devletin işlettiği ekonomisini değiştirmek için ABD’nin taleplerine cevap vermeyeceğini açıkladı.

ABD, devlet şirketleri ve fikri mülkiyetlerin zorla teslim edilmesi konusunda endişe yarattı. Yardeni Research’ün başkanı ve baş yatırım stratejisti Ed Yardeni, “Trump, hem yabancı hem de yerli rakiplerle birlikte bir Game of Thrones oynuyor. Dünyanın en büyük ekonomik ve askeri gücünün başkanı olduğu için kısa sürede ABD’ye büyük ölçüde fayda sağlayacak çok sayıda anlaşma yapacağını iddia etti. Sonuçlar şu ana kadar çoğunlukla hayal kırıklığı yarattı,” dedi.

Mayıs ayında iki ülkenin yaptığı hamleler ile artan gerilimler sonucunda S&P 500, geçen hafta Cuma günü yüzde 4 aşağı yönde hareket etti. Yatırımcılar bu ay geleneksel olarak daha güvenli olan Hazinelere odaklandılar. 10 yıllık gösterge kağıtlarındaki verim 19 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 2,27’ye geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu