Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Teşvik ve Vaka Azalışlarından Kaynaklanan İyimserlik ABD Endekslerine Yaradı

Bir süredir teşvik paketi beklentileriyle şekillenen ABD endeksleri rekora doymuyor. Dow Jones sanayi endeksi, 31,458 dolardan işlem görürken S&P 500 ve Nasdaq 100 de değer kazanıyor.
Teşvik ve Vaka Azalışlarından Kaynaklanan İyimserlik ABD Endekslerine Yaradı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD hisse senedi endekslerine bağlı vadeli işlem sözleşmeleri Salı günü erken saatlerde ciddi yükseliş kaydetti. Dow Jones Industrial Average (DJI), değerini %0,09 artırdı ve bu da puanı 27,70 yukarı çekerek endeksin 31,458 puandan fiyatlanmasını sağladı.

Yeni bir rekor sinyali veren bu durum, küresel piyasalara hareket getirdi.
Dow Jones Rekor 31,458 Puan
Görsel Kaynak: Investing

Şubat ayı boyunca %4,9 oranında kazancını artıran Dow endeksi, ABD teşvik paketinin yarattığı iyimserlik ve koronavirüs vakalarında meydana gelen düşüşlerden önemli bir destek aldı. Aynı zamanda Covid-19 aşılarının dünya genelinde uygulanması da benzer etkiler yarattı.

Kazanan tek endeks Dow Jones’tan ibaret değildi. Bunun yanı sıra S&P 500 ve Nasdaq’ın Şubat ayı kazançları da sırasıyla %5,9 ve %7,8 oranında yükselişe işaret etti.

Salı günü Dow Jones vadeli işlemleri %0,5 artarken; S&P 500 vadelileri de %0,4 arttı. Ayrıca Nasdaq 100 vadelileri de borsada değerini %0,4 artırdı.

Endekste JPMorgan ve Goldman Sachs her ikisi de %1,5 seviyelerinde olmak üzere değer kazandı. İki şirketin performansı Dow endeksindeki yükselişi destekleyen en temel etkenler olarak öne çıktı.

Nasdaq 100 endeksine Western Digital (WDC) öncülük etti.
Nasdaq 100 Endeksine WDC Hisse Öncülük Etti
Görsel Kaynak: Investing

Endekste Western Digital, son birkaç haftadır belirgin etkiler gösteriyordu. Aynı tutumunu bu hafta da sürdüren şirketin yanı sıra PayPal Holdings (PYPL) de %3 değer kazandı. Merkezi Çin’de bulunan Baidu (BIDU) ve JD.com (JD) da %2 değer kazandı.

S&P 500 endeksi de salgın ve teşvik paketi etkisiyle rekora yaklaştı.
S&P 500 Salgın ve Teşvik Beklentileriyle Yükseldi
Görsel Kaynak: Investing

Otomobil sektörünün önde gelen firmalarından BorgWarner (BWA) 917 milyar dolarlık anlaşmayla yapacağı satın alımı duyurmasının ardından %7’den fazla yükseldi.

S&P 500, 3.934,83 puandan yaptığı kapanışın ardından açılışı 3.948,68 puandan yaptı. Şu anda endeks açıldığı seviyeye yakın seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu