Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Teknoloji Devi Ocak Ayından Bu Yana 178 Milyar Dolar Kaybetti!

Günlerdir devam eden düşüş Çinli teknoloji devi Tencent’in piyasa değerinden 178 milyar dolar eksiltti. Detaylar haberimizde;
Çinli Teknoloji Devi Ocak Ayından Bu Yana 178 Milyar Dolar Kaybetti!
Yorum

Çinli teknoloji devinin hisseleri 5 gündür devam eden düşüşün neticesinde, rekor gerileme haberleriyle gündeme geldi. Tencent’in Ocak ayında çıktığı en üst seviyeden bugüne kadar piyasa değerinden 178 milyar dolar silindiği görüldü.

Kaldı ki bu değer, koca bir Netflix’e ya da Goldman Sachs’ın iki kat piyasa değerine eşitti. Şirketin düşüşünde etkili olan faktörler de fazlasıyla dikkat çekiciydi. Çünkü aralarında yalnızca Tencent’ten kaynaklanan nedenler değil dışarıdan gelen etkenler de vardı.

Çinli teknoloji devinin Ocak ayında ulaştığı rekor seviyeden bu güne kadar 178 milyar dolarlık kayıp yaşaması piyasalarda büyük yankı uyandırdı.

Tencent Ocak Ayından Bu Yana 178 Milyar Dolar Kaybetti Buna göre, Asya’nın en değerli firması 23 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 474.6 Hong Kong doları barajına ulaşmıştı. Fakat o günden sonra şirketin ana oyun işiyle ilgili endişeler neticesinde hisseler % 31 oranında düşüş gösterdi. Diğer bir ifadeyle; 573.3 milyar dolarlık rekor değerden 394.9 milyar dolara geriledi.

İlaveten, kaybın Netflix’in 142 milyar dolarlık piyasa değerinden bile fazla olması dikkat çekti.

Tencent Ocak Ayından Bu Yana 178 Milyar Dolar Kaybetti Sonuçta, 2018’e yaklaşırken piyasalar dünyanın en büyük oyun şirketi olan, aynı zamanda Çin’deki en büyük mesajlaşma uygulaması olan WeChat’in sahibiyle ilgili epey heyecanlıydı. Yatırımcılar şirketin gösterdiği büyüme ile birlikte Tencent hisselerinin daha da yükseleceğine inanıyorlardı. Ancak son birkaç ay Tencent için epey zorlu geçti.

Mirabaud Securities analisti Neil Campling de konuyla ilgili olarak yeni düzenlemeler, marjları etkileyen yatırımlar gibi birçok nedenin düşüşe yol açtığını söyledi.

Tencent Hisselerinde Düşüşün Nedenleriİlaveten Çin hisselerini ABD ile süren ticaret savaşından da kötü etkileniyordu. ABD’de büyük bir işi olmamasına rağmen daha geniş ticaret anlaşmazlıklarının şirketlerin büyümesine etki edebileceği yönünde endişeler vardı.

Tüm bunların yanında; gelirinin büyük bölümünü online oyunlardan elde eden Tencent’in Monster Hunter: World oyununa gelen engel de şirketi kötü etkilemişti. Son olarak ise Tencent’in 13 yılın ardından ilk kez gelir düşüşü açıklaması da dikkat çekti. 2018’in ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan şirketin net karında % 2 düşüş yaşandı ve düşüşün nedeninin mobil oyunlardaki yavaş büyüme ile PC oyunlarındaki gerilemeden kaynaklandığı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu