Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Temmuz Enflasyonunu Bekleyen Dolar Endeksi 4 Ayın Yükseğinde

Enflasyon rakamlarını bekleyen ABD dolar endeksi, 4 ayın yüksek seviyelerinde seyrini koruyor.
Temmuz Enflasyonunu Bekleyen Dolar Endeksi 4 Ayın Yükseğinde
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD para biriminin emsal para sepeti karşısındaki değerini yansıtan ABD dolar endeksi (DXY), Ağustos’un ikinci haftasında 4 ayın yükseklerinde seyrini koruyor.

93,06’lık kapanışın ardından güne 93,07 ile yatay başlangıç yapan dolar endeksi, seans içinde 93,05 – 93,14 aralığında hareket etti.

TSİ 09.30’da yüzde 0,09 artıda seyreden dolar endeksi, güçlü pozisyonunu koruyor.

Nisan ayının ilk günlerinden bu yana en güçlü seviyelerinde duran dolar endeksinin güçlenişi ABD Merkez Bankası’ndan gelen sinyallerle yönlendirildi.
ABD Dolar Endeksi 93 Üzeri
Kaynak: MarketWatch

ABD Merkez Bankası tahvil alımlarını beklenenden daha erken azaltabileceğine işaret etti. FED yetkilileri Pazartesi günü para politikasında sıkılaşmanın 2021’in son çeyreğinde başlayacağını düşündüklerini söyledi.

Dolar endeksinin yönü için haftanın önemli verilerine bakıldığında bugünkü enflasyon rakamları öne çıkıyor.

TSİ 15.30’da açıklanacak ABD verileri içinde Temmuz’daki yıllık enflasyonun yüzde 5,4’e yükselmesi bekleniyor. FED için önem taşıyan çekirdek enflasyon oranının ise yıllık bazda yüzde 4,4’te gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD’de yıllık enflasyon oranı Mayıs’taki yüzde 5’ten Haziran 2021’de yüzde 5,4’e yükseldi ve Ağustos 2008’den bu yana yeni bir yüksek seviyeye ulaşmıştı. Rakam yüzde 4,9’luk tahminlerin oldukça üzerinde gelmişti.

Enflasyona ek olarak piyasalar Kansas City Federal Rezerv Bankası Başkanı Esther George’un yapacağı konuşmayı bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu