Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Faiz Kararını Bekleyen Dolar 7,72’ye Dayanarak Zirveyi Tazeledi

Finans piyasaları kritik TCMB kararına odaklanırken, faiz artışı yapılmayacağı beklentisinin fazla olması dolara yeni rekor getirdi.
TCMB Faiz Kararını Bekleyen Dolar 7,72’ye Dayanarak Zirveyi Tazeledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü yurt içi piyasaların radarında olan en önemli konu saat 14:00’te açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı tutanakları olacak. Piyasalar %8,25 olan bir hafta vadeli repo faiz oranında değişiklik yapılmasını beklemiyor.

Fakat Türk lirasının son haftalarda gösterdiği zayıf seyir göz önünde bulundurula gecelik borçlanma faiz oranında artış yapılabileceği tahmin ediliyor.

Dolar son zamanda neredeyse her gün rekor kırarken, uzmanlar Merkez’den faiz değişikliği gelmemesi halinde yeni zirvelerin görüleceğini düşünüyor.

Dolar kuru Merkez Bankası’nın faiz açıklamasını beklerken 7,72 sınırına gelerek yeni rekorunu kırdı.
Dolar 7,7185 TL Yeni Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar Çarşamba günü 7,70 lira üzerinden kapanış yaptı. Bu sabah saat 8:00 sularında 7,68 civarında seyreden kur saat 09:15’te 7,7185 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Analistler yükselen enflasyona rağmen politika faizinde artış olmayacağı endişesinin Türk lirasında satış baskısını artırdığını ifade ediyor.

Dolar 7,71 rekorunu kırdıktan sonra devam eden 1 saat içerisinde 7,67’ye geriledi ve sonrasında yeniden yükselişe geçti. Şu dakikalarda 7,70’te dalgalı bir performans sergileyen kurun, Merkez kararının ardından yükselişini hızlandırması bekleniyor.

Bu düşünce ile kısa vadede 7,76 barajının da aşılacağı öngörülüyor. GCM Yatırım analistleri kurda 7,59 – 7,61 bölgesinin kritik seviye olduğunu ve bunun üzerinde kaldıkça yukarı yönlü hareketin devam edeceğini belirtti.

Gedik Yatırım sabah notunda dolar endeksinin güçlü seyrinin ve jeopolitik gelişmelerin kura yeni zirveler getirdiğini bildirdi. Ekonomist Haluk Bürümcekçi yükselen enflasyon ve Türkiye’nin CDS risk priminin fazla olması sebebiyle Merkez Bankası’nın faiz artışı yapması gerektiğini aktardı.

Reuters anketine katılan 17 kurumun 14’ü faiz oranının sabit tutulacağı beklentisinde. Yurt içinde izlenen ekonomik verilerden bir diğeri reel kesim güven endeksi oldu. TCMB tarafından açıklanan verilere göre reel kesim güven endeksi Eylül’de 0,9 puan azalarak 105,3’e geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%