Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Mayıs Toplantısında Faizlerini 50 Bp Düşürürken, Dolar Hala Sakin

Yurt içi piyasaların merakla beklediği TCMB faiz kararı saat 14:00 itibarıyla netliğe kavuştu. Banka 50 baz puan faiz indirimine giderken dolar kurunun gelişmeye tepkisizliği dikkat çekti.
TCMB Mayıs Toplantısında Faizlerini 50 Bp Düşürürken, Dolar Hala Sakin
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgını aylardır tüm dünyanın en önemli gündem maddesi olurken, merkez bankalarının da zor günler geçiren ekonomilerin yanında olması bekleniyor. Zaten hemen her ülkede beklentileri boşa çıkarmayan bankaların hamleleri ve beraberinde açıklanan ekonomik destek paketleri can cekişen ekonomileri kurtarma amacı taşıyor.

Piyasaların oldukça sıcak gelişmelere sahne olduğu Perşembe gününde altın fiyatları düşüşle gündeme geldi. Altının onsu 1737 dolara kadar gerilerken, gram ise 379 liradan işlem görmeye başladı.

Bu haftanın en önemli gündem maddelerinden birini oluşturan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Mayıs ayı faiz toplantısından çıkacak faiz kararıydı. Saat 14:00 itibarıyla banka, politika faiz oranını 50 baz puan indirerek %8,75’ten %8,25’e çekti.

Bankanın açıklamasında koronavirüsün dünya ekonomisini etkisi altına aldığına dikkat çekilerek, Türkiye’deki Mayıs ayı göstergelerinin “dipten dönüşe” sinyal verdiği söylendi.
TCMB Faiz Mayıs Aşağı Çekti
Kaynak: Investing

Karar açıklanmadan önce de piyasaların beklentisi bu yöndeydi. TCMB’nin  açıklamasındaki şu ifadeler dikkat çekti;

TCMB Mayıs Toplantı AçıklamaÜlkemizde Mart ayı itibarıyla tüm finansal faaliyetlerin kısıtlandığı belirtilen raporda özellikle dış ticaret, turizm ve iç talebi olumsuz etkilediği bilgisine yer verildi. Türkiye ekonomisinin durumda  oldukça olumsuz etkilediği ve bunu sınırlamak için de birtakım önlemlerin uygulamaya konulduğu açıklandı.

Açıklamada ayrıca pandemi nedeniyle ihracat ve turizm gelirlerinde ciddi düşüşler olduğu, emtia fiyatları ve ithalatın sınırlayıcı etkisiyle cari işlemler dengesinin ılımlı olacağı raporlandı. Diğer dikkat çeken ifadelerden bazıları ise şu şekildeydi;

TCMB Açıklama DetaylarıNeticede toplantıyı gerçekleştiren kurul, 50 baz puanlık faiz indirimini “ölçülü” olarak nitelendirdi. Enflasyon görünümünün yıl sonu tahminiyle uyumlu olduğu belirtildi.

Bugün TCMB’den gelecek kararı radarına alan dolar/TL, 50 baz puanlık indirime tepkisiz kaldı.
TCMB Karar Dolar Tepkisiz Kaldı
Kaynak: piyasa.paratic.com

Sabah saatlerinde oldukça sakin olduğu görülen dolar kuru, dünden beri sakin bir seyir izliyordu. Sabah saatlerinde 6,80 liranın hemen altında geziniyordu. Kararın açıklandığı 14:00 sularında da bir hareketlenme görülmedi. TSİ 15:44’te hala 6,7985 liradan işlem görüyor.

Ziraat Yatırım’ın dolar analiz yorumunda ise şu ifadeler yer almış; “Enflasyonda aşağı yönlü risklerin ağırlık kazanmasının yanı sıra iktisadi faaliyete desteğini sürdürmek amacıyla Merkez Bankası’nın politika faizini 50 baz puan indirimle %8,25 seviyesine çekmesi olası görünüyor. Beklentilere yakın 50 veya 75 baz puanlık bir indirimin kur üzerinde sınırlı etki yapabileceğini düşünüyoruz.”

Kurun şuanki seyri dikkate alındığında 50 baz puanlık bir indirimin dikkat çekici bir etki yaratmadığı görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%