Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Kararının Beklendiği Haftaya 6,90 Üzerinde Başlayan Dolar/TL Geri Çekildi

Covid-19 salgını devam ederken dolar/TL yeni haftanın ilk gününe yükselişle başladı. Yeniden 6,94 seviyelerine çıkan kur, piyasalardaki önemli gelişmelere odaklandı.
TCMB Kararının Beklendiği Haftaya 6,90 Üzerinde Başlayan Dolar/TL Geri Çekildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel çapta hızla büyüyen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını vakaları Worldometer tarafından düzenlenen verilere göre 2 milyon 400 bini aştı. Vakanın en fazla görüldüğü ülke ise bir süredir listenin en başında yer alan ABD olmaya devam etti. Dünya genelindeki toplam ölümlerin sayısı ise 165 binin üzerine çıktı.

Salgın durumunun en vahim olduğu yer olan ABD’nin diğer ülkelerden önce iyileşme çabalarına girmesi, Başkan Trump’ın öncülüğünde gerçekleşti. 1 Mayıs’tan önce bazı eyaletlerin yeniden işe dönmeye hazırlanması, Beyaz Saray müttefiklerinden tepki toplamıştı. Karantina kurallarını gevşeten tek ülke ABD olmadı. Yeni Zelanda’dan da benzer haberler gelmeye başladı.

Yeni haftanın ilk gününde dolar/TL kuru yükseliş kaydetti. Cuma günü piyasalardaki olumlu yansımalarla 6,83 liraya kadar düşen kur, o seviyesinden sert yükselişe yöneldi. Haftanın son işlem günündeki düşüş, bazı ülkelerin karantina konusunda yeni kararlara yönelmesi ve salgınla verilen savaşta ilerleme kaydedilmesinden destek bulmuştu. Hatta 2018 yılının Ağustos ayından bu yana dek ilk kez 6,95 üzerine çıkmayı başarmıştı.

Dolar/TL 6,80 Lira Seviyesi Üzerinde Kalıcı Olamayarak Yükselişe Geçti

20 Nisan Dolar Grafik
Kaynak: piyasa.paratic.com

Cuma günü kapanışını 6,9316 liradan yapan dolar/TL, hafta genelinde çoğunlukla 6,90’ın üzerinde seyretmişti. Pazartesi gününe ise önce düşüş, sonra ardından yükselişle başladı. Yurt içi piyasaların açılmasına yakın yönünü yukarı çevirdi. TSİ 10:02’de 6,9203 liradan alıcı bulmaya başladı. Saat 9:30 sularında bir ara 6,95 dayanma sınırına geldi. Fakat ardından düşüşe yöneldi.

GCM yatırım analistlerinin dolar analiz yorumunda 6,92 – 6,95 ve 6,98 seviyelerine çıkışın muhtemel olabileceği belirtiliyor. O yorumlardan dikkat çeken bazı detaylar ise şu şekilde;

GCM Yatırım DolarDolar paritesini etkileyen bir diğer gelişme de TCMB tarafında kaydedilen gelişmeler oldu. Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda önemli açıklamalar yaptı.

Röpprtaj detaylarına tweet üzerinde yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. İçeriğe kısaca göz atacak olursak; merkez bankaları ile swap görüşmeleri yapılması en önemli gelişme olarak kaydedildi. Yeni swap görüşmelerinin gündemde olduğu öğrenildi. Bunun yanı sıra koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri konuşuldu.

Bu hafta özellikle yurt içi piyasalar açısından oldukça kritik geçecek ve veri akışı yoğun olacak. Bunların en önemlisi  TCMB’den gelecek politika faiz kararı olacak. Yılın ilk toplantısında politika faiz oranını 50 baz puan düşüren ve bir sonraki toplantısında 100 baz puanlık indirime giden bankanın bu trendini devam ettireceği tahmin ediliyor. Kararın Çarşamba günü saat 14:00’te açıklanması bekleniyor.

Diğer taraftan koronavirüs salgınına dair her türlü gelişme piyasaların odak noktasında olacak. Alınan yeni önlemler, ilaçlar, vaka ve ölüm oranları gibi her türlü gösterge piyasaların seyri açısından önemli olmayı sürdürecek. Salgının etkileri en büyük ekonomiler üzerinde dahi hissedilirken yükselen endişeler ekonomik faaliyetlerin birçoğunu kısıtlamaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu