Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Enflasyon Tahminini Yükseltmesinin Ardından Dolar ve Borsa Yatay Seyrediyor

Merkez Bankası, salgında ikinci dalga olmayacağı senaryosuyla yıl sonu TÜFE beklentisini yükseltti. Açıklama sonrasında piyasalarda çok fazla hareketlilik gözlenmedi.
TCMB’nin Enflasyon Tahminini Yükseltmesinin Ardından Dolar ve Borsa Yatay Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, basın mensupları ile yaptığı toplantıda 2020-III Enflasyon Raporu’nu duyurdu. Uysal, yıl sonu enflasyon tahmininin %7,4’ten, %8,9’a yükseltildiğini açıkladı.

2020 sonu gıda enflasyonu tahmini %9,5’ten %10,5’e, 2021 TÜFE tahmini ise %5,4’ten %6,2’ye yükseltildi. Merkez Bankası’nın son dakika açıklamasının ardından borsa hafif dalgalanırken, dolar yatay seyrini koruyor.

Merkez Bankası enflasyon tahminlerinin, koronavirüste ikinci dalga olmayan bir senaryoda yapıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de güncel Covid-19 vaka sayısı 227 bin 982 olurken, bugüne kadar 5 bin 645 vatandaşımız salgınında hayatını kaybetti. Son haftalarda günlük vaka sayısı 900’lü seviyelerde seyrediyor. Türkiye’de ilk COVID-19 vakası 10 Mart tarihinde tespit edilmişti. Genel tablo itibarıyla salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığını söylemek mümkün.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, salgının Türkiye‘deki durumuna da değinerek, yapılan tahminlerin ikinci dalga olmayan bir senaryoda gerçekleştiğini söyledi. Bu doğrultuda yıl sonu enflasyon tahmininde 1,5 puanlık bir artış yapıldı. Enflasyon son açıklanan verilere göre %12,62 seviyesinde.

Yapılan açıklamada normalleşme adımları ile birlikte toparlanmanın başladığı fakat hala aşağı yönlü risklerin ve belirsizliğin mevcut olduğu ifade edildi. Yılın ikinci çeyreğinde gelişmekte olan ülkelerden portföy çıkışlarının yavaşladığı fakat yine de devam ettiği vurgulandı.

Pandeminin tüm dünyada gerçekleşmesi ile birlikte küresel risk iştahının döviz kurlarında oynaklığı azalttığı, alınan mali tedbirlerin kredi büyümesini artırdığı söylendi.

Ekonominin açılması ile birlikte Mayıs ayından itibaren kademeli bir toparlanma gözlendiğini söyleyen Uysal, önümüzdeki aylarda turizm sektöründe de iyileşmenin hız kazanacağını öngördüklerini açıkladı.

Murat Uysal Açıklaması

Söz konusu dönemde işsizlik oranında artış olduğu fakat işgücüne katılım oranındaki düşüşün bu rakamlardaki artışı sınırladığı ifade edildi.

Murat Uysal yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin olacağının altını çizdi. Sene başından bu yana düşük seyreden petrol fiyatları hakkında da tahminde bulunan Uysal, 2020 yılı sonunda ham petrol fiyat tahminini 41,6 dolara çıkardıklarını açıkladı.

Borsa İstanbul gelen açıklamaların ardından dalgalı bir performans sergiliyor.
Borsa Dalgalı Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi Salı günü %3,59 düşüşle 1.152 puandan kapandı. Toplam işlem hacminin 23.8 milyar TL seviyesinde gerçekleştiği gün sektör endeksleri arasında en çok gerileyen %6,36 ile turizm oldu. Türkiye’de salgın her ne kadar kontrol altına alınsa da Avrupa’da ikinci dalga endişeleri hisse senedi piyasalarına satış getirdi.

Bu sabah hafif yükselişle açılan Borsa İstanbul oldukça dalgalı bir performans sergiledi. Açılışı %0,29 artıda 1.156 puandan yapan BIST 100 endeksi 1.130 puana kadar geriledi. Saat 11:33’te ise %0,22 artıda 1.155,24 puandan işlem görüyor.

Borsa Endeksleri
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Aynı dakikalarda sektör endekslerinden bankacılık %0,23, elektrik %0,03, gıda %0,35, ticaret %0,46 ve ulaştırma %0,53 eksiye yönelmiş durumda.

Diğer alt endekslerden bilişim %1,05, gayrimenkul yatırım ortaklığı %0,70, holding %0,18, iletişim %0,66, inşaat %0,50, orman, kağıt ve basım %1,96, metal eşya ve makine %2,65 ve teknoloji %1,12 artıda hareket etmekte. Analistler teknik açıdan 1.150 puanın destek, 1.210 puanın direnç seviyeleri olarak takip edildiğini belirtiyor.

Dolar kuru şu dakikalarda %0,34 artıda 6,9567 liradan işlem görüyor.
Dolar 6,95 Yatay
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar kuru yaklaşık iki aydır 6,85 seviyesinde yatay bir performans sergiliyordu. Salı günü uzunca bir sürenin ardından ilk defa sınırları dışına çıkan kur 6,98 seviyesine kadar yaklaştı. Günü 6,94 civarından tamamladıktan sonra bu sabah işlemlere yatay bir başlangıç yaptı.

Erken saatlerde ise 6,91 ila 6,96 arasında hareket etti. Türk lirası şu dakikalarda ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası konumunda. Analistler bugün Merkez Bankası’nın enflasyon raporu ve FED kararı sonrasında yurt içi piyasalarda dalgalanma bekliyordu.

Fakat saat 11:00 sularında açıklanan raporun ardından ne kur ne de hisse senedi piyasalarında çok fazla bir değişiklik gözlenmedi. Dolar için yapılan tahminlere bakıldığında 6,94 devamında 6,97 ve 7 TL seviyelerine doğru çıkış olacağı öngörülüyor. Olası düşüşlerde ise 6,88 – 6,86 – 6,85 seviyelerine doğru düşüşler bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu