Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Sürpriz Olmayan Faiz Kararı Sonrası Döviz Kurları Yükselişe Geçti

Piyasalar için en önemli karar olan faiz açıklaması geldi. Hemen herkesin beklediği gibi faiz oranı %8,25’te bırakıldı. Dolar ve Euro açıklama sonrası hızlandı.
TCMB’nin Sürpriz Olmayan Faiz Kararı Sonrası Döviz Kurları Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşti. Kurul üyeleri piyasanın beklentisine paralel yönde politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Faiz oranının %8,25 oranında sabit tutulmasına karar verildiği belirtilirken ekonominin kısmi toparlanma sinyalleri gösterdiği kaydedildi. Faiz açıklamasının ardından dolar ve Euro’da yön yukarı. Borsa ise düşüş eğiliminde hareket ediyor.

PPK, politika faizini sabit tutarken, likidite tedbirlerinin devam edilmesine karar verdi.

Yapılan açıklamada pandemi nedeniyle konulan kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte üçüncü çeyrekte kısmi toparlanmanın başladığı belirtildi.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde genişleyici para politikasının sürdüğü söylenen toplantı metninde salgın hastalığın etkisiyle finansal koşulların, emtia fiyatlarının, sermaye girişlerinin ve dış ticaretin yakından takip edildiği bildirildi.

Ekonomik faaliyetlerde Mayıs ayından bu yana toparlanmanın arttığı, uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin finansal istikrara katkı sağladığı ifade edildi. Turizm sektöründe kısmi toparlanmanın başladığı belirtilirken mal ihracatında da iyileşme olduğu ifade edildi.

TCMB Ağustos PKK Toplantı Açıklaması

Pandemi döneminde hayata geçirilen finansal düzenlemelerin yavaş yavaş geri çekilmeye başlandığı belirtildi. Merkez Bankası sıkılaştırma adımı kapsamında son günlerde likidite azaltılması ve repo ihalesi açma gibi kararları duyurmuştu.

Coronavirüs salgına dair belirsizliklerin hem iç hem de dış talep koşullarına bağlı olarak devam ettiğinin altı çizildi. Merkez Bankası bir önceki toplantıda da %8,25 olan faiz oranına dokunmamıştı.

Yerli ve yabancı analistlerin birçoğu bugünkü toplantıdan faiz değişikliği gelmeyeceğini düşünüyordu. Aralarında bazı isimler ise 50-100 baz puanlık artış öngörmüştü.

Faiz açıklaması öncesinde 7,32’lerde seyreden dolar, değişiklik yapılmadığının bildirilmesinin ardından yükseldi.
Dolar 7,36'ya Yaklaştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar geçtiğimiz günlerde 7,40 ile tüm zamanların zirvesini görmüştü. Ekonomistler Türk lirasının yeniden değer kazanabilmesi için faiz artırımının şart olduğunu söylüyor. Merkez Bankası’nın bugünkü toplantıda değişiklik yapmayacağının düşünenler, atılan adımların kalıcı çözüm sağlamayacağını düşünüyor.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması sonrasında 7,20’ye gerileyen dolar kuru bu sabah yükselişle açıldı. Öğleye kadar sakin bir yükseliş gösterdi. Saat 14:00’te açıklanan karar sonrasında ise 7,3546’ya kadar yükseldi. Saat 14:35’te ise 7,34’ten işlem görüyor.

Faiz kararını beklerken 8,68’te seyreden Euro kuru da gelen açıklama sonrasında yükseldi.
Euro 8,71'e Yaklaştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Euro kuru önceki gün 8,80’i aştıktan sonra sakin bir seyir izledi. Çarşamba günü 8,63’ten kapanış yaptı. Kritik kararın açıklanacağı güne yükselişle başladı ve pozitif eğilim gösterdi. Piyasaları şaşırtmayan faiz kararı sonrasında 8,7090 liraya kadar tırmandı.

Öğleden önceki işlemlerde de düşüş eğilimli hareket eden borsa, faiz kararı sonrası negatif tarafta kalmaya devam etti.
Borsada Düşüş Hızlandı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü %2,95 artışla kapanan BIST 100 Endeksi, yeni güne yükselişle başladı. Açılışın ardından negatif tarafa geçerek kayıplarını genişletti. Şu dakikalarda %0,72 ekside 1.116 puandan işlem gören endeks, Merkez sonrasında 1.112 puana kadar geriledi.

Bu arada TCMB az önce yaptığı duyuru ile yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm bankalar için tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırıldığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu