Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tartışmalı Bir Seçim Sonucu ABD Piyasalarını Dramatik Şekilde Düşürebilir

Yatırım gurusu Mark Mobius, ABD seçim sonucuna itiraz edilmesi durumunda piyasalarda dramatik bir düşüş olabileceğini savundu.
Tartışmalı Bir Seçim Sonucu ABD Piyasalarını Dramatik Şekilde Düşürebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li ünlü yatırımcı Mark Mobius, ABD seçim sonucuna itiraz edilirse, piyasalarda dramatik bir düşüş beklenebileceğini söyledi. Bugün CNBC’ye konuşan Mobius, ABD başkanlık seçimlerinde tartışmalı bir sonucun piyasalarda dramatik düşüşe neden olabileceğini belirtti.

Bu düşüncesini, nihai kazananın 3 Kasım oylamasından haftalar veya aylar sonra kesinleşmediği bir seçim hakkındaki soruya yanıt olarak açıkladı.

“Bu gerçekleşirse, başımız gerçekten dertte demektir. Piyasalar bundan hoşlanmayacak ve piyasada gerçek bir düzeltme veya belki de dramatik bir düşüş göreceksiniz. Bu çok, çok büyük bir sorun” dedi. Böyle bir sonucun, seçimi kaybettiği varsayılan bir adayın neticeyi reddetmesi veya sonuçların meşruiyetini sorgulaması durumunda ortaya çıkabileceği eklendi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat aday Joe Biden’a yenilirse seçim sonuçlarını kabul edip etmeyeceği sorularına cevap vermeyi defalarca reddetti.
S&P 500
Kaynak: MarketWatch

Mobius, piyasaların ne kadar düşeceğinin anlaşmazlığın ne kadar süreceğine bağlı olacağını söyledi. Anlaşmazlığın en üst mahkemeye götürülmesi durumunda, kazananı belirleme sürecinin uzatılabileceğini ve daha fazla belirsizlik yaratabileceğini ki piyasaların bundan nefret ettiğini aktardı.

Tartışmalı bir seçim sonucunun risklerinden korunmak için ekonomik gerilemelere bir şekilde bağışık şirketlere yatırım yaptığını da belirtti. Bu, güçlü bilançoları olan ve ürün ve hizmetlerine olan talebi koruyabilen veya artırabilen işletmeler anlamına geldi.

Genel olarak Mobius, Trump’ın kazanmasının piyasalar için daha olumlu bir sonuç olduğunu da dile getirdi. Kendisi geçen yılın sonunda da2020 seçimlerinde Trump’ın mağlup olması durumunda ABD borsalarının karışacağını söylemişti.

“Gerçekten her şey vergiyle ilgili” diyerek Trump’ın başka büyük bir vergi indirimi sözü vermesine atıfta bulundu. Demokratların ise sözde zengin insanlara ve şirketlere vergi getirmeyi planladıklarını hatırlattı.

ABD dışında, gelişmekte olan pazarlara yatırım konusunda uzman olan Mobius, Asya’nın yatırımcılar için parlak bir nokta olmaya devam ettiğini söyledi. Tayvan ve Güney Kore‘ye “oldukça yoğun” yatırım yaptığını söyledi. Yarı iletkenler ve entegre devreleri örnek vererek teknolojinin daha fazla benimsenmesiyle birlikte bu bileşenlere talebin artacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu