Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahvil İhracına Hazırlanan Alibaba Hisseleri Açılış Öncesi İşlemlerde Düşüşte

Hakkındaki soruşturmalar devam ederken, 8 milyar dolarlık tahvil ihracına çıkacağını bildiren Alibaba’nın NYSE’deki hisseleri açılış öncesinde %2’ye yakın geriledi.
Tahvil İhracına Hazırlanan Alibaba Hisseleri Açılış Öncesi İşlemlerde Düşüşte
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 yılını sansasyonel haberlerle tamamlayan e-ticaret devi Alibaba’nın tahvil ihracına hazırlandığı öğrenildi. Reuters’ta yer alan habere göre Çinli şirket gelecek haftaya kadar 8 milyar dolarlık tahvil ihraç ederek borçlanmaya gidecek.

Elde edilen kaynaklara ilk etapta 5 milyar dolarlık, daha sonra talebe göre artırılmak suretiyle ihraç gerçekleştirilecek. Çin hükümeti tarafından soruşturma yürütülen Alibaba Group’un attığı bu adımla, yatırımcılarına güven vermeyi amaçladığı belirtiliyor.

Çin Devlet Pazar Düzenleme İdaresi, geçtiğimiz günlerde Alibaba hakkında tekel karşıtı soruşturma başlatmıştı.
Alibab Hong Kong'daki Hisseler
Kaynak: Yahoo.Finance

Kasım ayındaki gelişmeleri hatırlayacak olursak, Ant Group’un 37 milyar dolarlık devasa büyüklükteki halka arzının bizzat Çin Devlet Başkanı Şi tarafından durdurulduğu açıklanmıştı.

Alibaba’nın sahibi Jack Ma’nın daha önceki dönemde yaptığı bir açıklamada devlet düzenlemelerinin yeni girişimlerin önünü kestiğini söylemesinin ardından, halka arzın engellenmesi ve soruşturmaların başladığı biliniyor.

Bir yandan denetimleri süren Çinli e-ticaret devi şirket, tahvil ihracı ile küresel yatırımcıların şirkete olan güvenlerini artırmak adına önemli bir adım attı. İhracın ise farklı derecelendirme notuna sahip teklifler üzerinden gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Şirketin Hong Kong’da işlem gören hisseleri %3,14 değer kazancıyla 230,00 Hong Kong dolarından (HKD) kapandı. Önceki işlem gününde 223 HKD’den kapanan hisseler, son seans içerisinde 227,8 – 232,6 arasında hareket etti. Yıllık bazda getirisi %5,69 olan Alibaba hisseleri gün içinde yatay bir performans sergiledi.

Alibaba’nın New York’ta işlem gören hisseleri dünkü işlemleri %5,51 artışla tamamladı.
Alibaba New York'taki Hisseler
Kaynak: Yahoo.Finance

Günü 240,40 dolardan kapatan şirket hisseleri açılış öncesi işlemlerde %1,93 eksiye kadar geriledi. Gün içinde 228,12 – 240,76 arasında hareket eden hisseler, yıllık bazda %11’e yakın yükseldi. Bu arada Alibaba’nın kurucusu Jack Ma şirketi hakkında çıkan iddialar ve soruşturmaların ardından ortadan kayboldu.

Bir süredir kendisinden haber alınamayan Ma’nın hapiste olduğu ya da öldüğü iddia ediliyor. Lucror Analytics Kredi Analisti Chuanyi Zhou, tahvil ihracının Ma üzerindeki belirsizliği anlamak için de aydınlatıcı bir hamle olabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu