Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin İngiltere’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Verileriyle 1,3760 $’ı Test Etti

Birleşik Krallık cephesinden yayımlanan ekonomik veriler hayal kırıklığı yaratırken sterlin baskı altında kalmaya devam etti.
Sterlin İngiltere’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Verileriyle 1,3760 $’ı Test Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz sterlininin Amerikan doları karşısındaki değerini yansıtan GBP/USD paritesi, beklenen verilerin ardından düşüş sürdürdü. Majör parite TSİ 09.00’da yayımlanan verilerin ardından aşağı yönlü seyrini devam ettirerek gün içi en düşük değerlerini test etti.

Dün en son 1,3785’te işlem gören sterlin dolar paritesi, haftanın son gününe yatay başladıktan sonra en yükseğini ilk saatlerde 1,3795 ile kaydetti. Burada karşılaştığı dirençle yönünü aşağıya çevirirken İngiltere verilerinin açıklandığı dakikalarda sert düştü.

TSİ 09.35’te 1,3760’ı gören GBP/USD, negatif bölgede hareket ediyor.
İngiltere Sterlin Düşüş
Kaynak: piyasa.paratic.com

Bugünkü seyirle yaklaşık 3 ayın zayıf değerlerinde kalan paritenin aylık kaybı yüzde 2,4’e ulaştı. Öte yandan düşük seyir ülkenin beklenen verilerinin beklentileri karşılayamamasıyla yönlendirildi.

Mayıs ayına kadar olan 3 ayda gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) yüzde 3,6 büyürken rakam yüzde 3,9’luk büyüme beklentilerinin altında kaldı. Mayıs’ta aylık GSYİH ise yüzde 0,8 büyüme kaydederken bu Nisan ayının yüzde 2 büyümesinden geriledi.

Aynı zamanda imalat verileri de negatif etki yarattı. Mayıs’ta sanayi üretimi önceki aya göre yüzde 0,8 artarken beklenti yüzde 1,5 artıştı. Yıllık bazdaki yüzde 20,6’lık artış da yüzde 21,6 artış tahminini karşılamadı. İmalat üretimi aylık yüzde 0,1 gerilerken yıllık yüzde 27,7’lik artış diğer göstergeler gibi beklenti altı gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu