Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Spotify İlk Gününde % 13 Prim Yaparak 26.5 Milyar Dolarlık Değere Ulaştı!

Spotify’ın merakla beklenen halka arzı dün gerçekleştirildi. Olay tüm dünyada ses getirirken, dijital müzik uygulamasının hisseleri ilk gününde % 13 prim yaptı.
Spotify İlk Gününde % 13 Prim Yaparak 26.5 Milyar Dolarlık Değere Ulaştı!
Yorum

Bu yılın en çok beklenen ilk halka arzı olarak tarihe geçen Dropbox gibi IPO’suyla büyük yankı uyandıran Spotify, dün New York Borsası’na giriş yaptı. Dijital müzik dünyasının lideri konumundaki Spotify, hisse başına 165.90 dolardan işlem görmeye başladı.

Kaldı ki bu fiyat, Spotify için verilen 132 dolarlık referans fiyatına göre şirketin % 26’lık prim yaptığını gösterdi. Diğer taraftan; halka arzla ilgili konuşan Spotify kurucusu Daniel Ek dün yaptığı açıklamada, şirketin hisselerinin yüksek fiyattan işlem görmesinin yerine uzun dönemde istikrarlı olmasını istediğini dile getirmişti.

2017 sonu itibariyle 61 ülkede toplam 159 milyon aylık aktif kullanıcısı olan Spotify’ın halka arz edileceğini ve IPO’dan beklentileri geçen ay duyurmuştuk.

Spotify'ın Halka Arzı Dün GerçekleştirildiSEC’e gönderilen dosyada; geçen yıl 1.5 milyar dolar zarar eden Spotify’ın 2017 sonunda 71 milyon aylık ücretli abone sayısına ulaştığı ve şirketin 2008 ile 2017 yılları arasında 10 milyar dolar civarında telif hakkı ödediği kaydedilmişti.

Neticede; başarılı bir halka arz gerçekleştiren Spotify’ın değerlemesi 29.6 milyar dolara ulaştı ve söz konusu rakam beklenen 25 milyar dolarlık değerlemenin çok üzerine çıktı.

Spotify Hisseleri 165 Dolar Açılış Fiyatı Ayrıca bu rakamlar, Spotify’ın üçüncü en büyük teknoloji halka arzı olarak tarihe geçmesini sağladı. Öte yandan; Spotify’ın 165 dolardan açılış yapan hisseleri ilerleyen saatlerde düşüş yaşayarak kapanış fiyatında 149 dolara (% 13 prim) geriledi. İlaveten; Spotify Twitter ve Snapchat’in borsadaki ilk günkü performanslarını geride bıraktı.

İzlediği yöntemle de diğerlerinden ayrılan Spotify, yeni hisse senedi piyasaya sunmak yerine şirketin ilk yatırımcılarının elindeki hisselerini satmasıyla farklı bir yöntem kullandı.

Spotify Halka Arzında Yanlışlıkla İsviçre Bayrağı Asıldı Tüm bunların yanında; Spotify’ın halka arzında yaşanan bayrak krizi de dikkat çekti. Zira İsveç genel merkezli olan şirketin halka arzında, yanlışlıkla İsviçre bayrağı asıldı.

Olayın farkına varıldıktan sonra bayraklar değiştirilse de sosyal medyanın da etkisiyle bayrak krizi giderek büyüdü. Bunun üzerine New York Borsası, yanlışlığı esprili bir dille Twitter hesabından paylaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu