Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Açıklaması, Dolar Tatili ve Türk Varlıklarının Cuma Öngörüsünü Teyit Etmesi

Beklentiler dahilinde hareket eden BIST 100, S&P kararına dair kaynak gerekçeler ve gelişmeler ışığında Cuma'dan pozitif miraslı BIST 100 endeksine teknik bakış.
S&P Açıklaması, Dolar Tatili ve Türk Varlıklarının Cuma Öngörüsünü Teyit Etmesi
Yorum

S&P beklentiyi karşılamadı. Geçtiğimiz yıl kurum tarafından not güncellemesinde negatif bir tablo ile karşılaşılmıştı. Notlamaya yer verilen kaynakta ise bankalar tarafı işaret edilmiş sendikasyon kredilerinde sorun yaşanma ihtimalleri ve ekonomik riskler ön planda tutulmuştu. (Bankanın sendikasyon kredisi alması, yurt dışından ülke faiz oranlarına kıyasla daha düşük ve döviz cinsi aldığı kredidir.)

Ancak Türk bankaları sendikasyon operasyonlarını çözüme kavuşturduğu için bu not güncellemesine dair beklenti ana kaynakta bildirilen sorunun giderilmesi bazından pozitif bir açıklama olmuştu. Piyasa bu bağlamda pozisyonlanan yatırımcılar ile şekil değiştirme eylemi göstermiş, beklentiler gelişmişti.

Lakin Kurum Türk Bankacılık Sektörü için ülkenin mali pozisyonunu güçsüz kılabilecek nitelik taşıyan risklerin artması durumunda ekonomik büyüme tarafında öngörülenin altında bir daralma gerçekleşmesi ile notunun düşürülebileceği ifadesine yer verdiği açıklamada, bankalar tarafında ve ekonomide güven tahsis edilmesi, cari açığın düşürülmesi ve enflasyon kanadının dizginlenmesi halinde meydana gelecek daha şeffaf ekonomi düzleminde notun artırılabileceğine değindi.

Dolar Tatili!

Dolar Tatili Washington Yil DonumuBaşkanlar günü ya da Washington’un yıl dönümü olarak bilinen 18 Şubat gerekçesinde ABD piyasalarında finansallar bugün kapalı. Vadeli tarafta devam eden işlemlere kıyasla spot tarafın kapalı oluşu bazı Türk aracı yatırım kuruluşları tarafından da spot dolar değişimlerine müsade edilmemek üzere yansıma gösteriyor. Ancak kurumlar çatısı altında yer aldıkları ya da ortak çalıştıkları diğer kurumlar üzerinden fiyat alıp spot dolar bozma işlemlerini gerçekleştiriyor.

Yarın açılacak işlemler başlığında talep edilen dolar çevirme işlemleri 19 Şubat Salı valörlü de emirlere açık bir durumda. Değişkenlik göstermesi ile net bir fiyat üzerinden gidilemeyen kur çevirme işlemlerinde 5,30 TL civarında bir fiyatlama üzerinden yarın valörlü değişim işlemleri izleniyor.

Cuma Sonrası BIST Tekniği

Cuma Sonrasi Bist Teknik Baskisinda Pazartesi Gundemi%0.57 primlenme ile 15 Şubat Cuma günü son işlemini 102.715 puandan kapatan BIST 100 için haftanın ilk işlem günü 18 Şubat Pazartesi günlük bazdaki teknik noktalar 102.290 seviyesindeki denge noktası (pivot point) ile endeksin çizdiği grafiklerin ilişkisine bağlı takip edilebilir.

Geçtiğimiz hafta sergilenen ABD ve Türkiye finansallarındaki hareket ile bu haftaya pozitif bir miras öngörmüştüm. Gelişme BIST açılışında teyit edilirkeni kazanımlar iade edilmiş ve derinleşen bir kayıp görünmüştü ancak tekrar toparlanan renk seçiminde kararsız endeks kazanım tarafına ağırlık verdi.

Pivot noktasının üzerinde şekillenecek yeşil grafiklerin işareti olası direnç bölgeleri olarak görülebilecek 103.400 ile 104K’ları sinyal verebilir. Noktanın altında dalgalanacak kırmızı renkli grafikler de yorumlanan destek niteliğindeki 101.650 ile 100.500 puan seviyelerinin test edilebileceğinin mesajı olarak okunabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu