Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P 500 Endeksi 32 Yılın En İyi Yıllık Başlangıcını Yapıyor

S&P 500 endeksi 32 yıl gibi uzunca bir sürenin en iyi yıllık başlangıcını yaparken, hisse senetlerinde yakın dönemde yeni zirveler bekleniyor.
S&P 500 Endeksi 32 Yılın En İyi Yıllık Başlangıcını Yapıyor
Yorum

S&P 500 endeksi, son dört ayda, 2010 yılının Aralık ayından bu yana görülen en iyi aylık çizgisi olan yüzde 18’lik artışını gerçekleştirdi. Endeksin açılış performansları dikkat çekerken, stratejistler hisse senetlerinde yeni zirveler beklemeye başladı.

Hisse senetleri yakın vadede yeni zirvelere ulaşırken bile rallilerin daha da güçlü olamayacağı söyleniyor.

Ralli Güçlü OlmayacakFairlead Strategies’ten Katie Stockton, “Eylül ayının en üstündeki kırılmayı görüyorsak, ki bu yaklaşık 2,941 civarındaydı, bu kırılma doğrulanırsa bir haftadan daha fazla harcayacağımız anlamına gelirse o zaman bu koparmanın arkasında uzun vadeli izler görmeliyiz,” ifadelerini kullandı.

S&P haftanın ilk işlem gününde 2.949,52 puanlık bir gün içi rekor kaydetti. Bu, Eylül ayından bu yana görülen ilk gün içi en yüksek seviye oldu. Salı günü ise endeks, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık 4 puan uzak olmasına karşın en yüksek kapanış seviyesini kaydetti.

Stockton, endeksin anlamlı bir şekilde yükselişini sürdürmesiyle birlikte yeni rekorların gelebileceğini düşünüyor.

Endekste Anlamlı Yükselişler Görülürse Rekor GelirEndeksin daha önceki direnci olan 2940 seviyesinin üzerine çıkabileceğini göstermesiyle böyle kırılmanın ek momentum sağlayabileceğini savunuyor. Stockton “Genelde koparmalar bir miktar ivme yaratma eğilimindedir. Açıkçası pazar zaten bunlardan bazıların sahip. Ve bir kopuşla daha sonra yükselişini genişletmek için kendini gösteren bir duyarlılık artışı elde edebileceğinizi düşünüyorum,” dedi.

Stockton bunlara bağlı olarak S&P 500 endeksindeki bir kırılmanın genişlemesiyle bunun Russell 2000 endeksinin yararına olabileceğini de bekliyor. Küçük ölçekli şirketleri izleyen Russell, S&P’nin yüzde 11 oranındaki bir artışına karşılık sadece yüzde 3’lük bir artış göstererek, geçen yıl düşük bir performans kaydetti.

Stockton hisse senetlerinin yukarı yönlü bir ivme yakaladığını, yatırımcı duyarlılığının ise geri çekilebileceğini öngörüyor.

Yatırımcı İlgisi Geri ÇekilebilirStockton, hisse senetlerinin bu hareketine karşılık, yatırımcı duyarlılığının Haziran ayı zirvesinden itibaren geri çekilmeye yol açabileceğini dile getirdi. Stockton, aşırı satın alınmış bir bölgeye veya aşırı yükseliş bölgesine sahip bir ölçüme sahip olduklarını da söyledi. Bu duyarlılık önlemlerine karşı bakış açısıyla yaklaştıklarını belirtti.

Stratejist, “Bu aralıkta zirve yaptıklarında önemli olan endekslerde geri çekilişin gelişmesi birkaç hafta sürmektedir. Bu yüzden bizi Haziran ayı başlarına atacaktı. Ve bence mutlak anlamda olanlara dayanarak adil görünüyor,” ifadelerini kullandı.

Chantico Global’den Gina Sanchez ise beklenenden çok daha iyi gelen kazançlara ve yılın geri kalanı için performansa değindi.

Yılın Geri Kalanı için PerformansSanchez, kazançların yılın geri kalanı için performansın devam edeceğini beklerken, yatırımcıların piyasayı bir bütün olarak almak yerine belirli alanlara odaklanmaları gerektiğini savundu. Sanchez, özellikle büyüme isimlerine değer vermeyi tercih ediyor ve gelecek aylarda finansalların daha iyi performans göstereceğine inanıyor.

Sanchez, “Pazarın kendi tonu değişiyor. Daha fazla savunma görmeye başladın. Değer aslında tekrar gerçekleştirmeye başlıyor. Kamu hizmetleri gibi performans gösteren savunma sektörlerini görüyoruz. Finansallara bakıyorduk ve şimdiye dek gerçekten çok iyi bir ay geçirdiklerini ve bunun devam edeceğini düşünüyorum, “ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu