Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Saudi Aramco’nun Küresel Tahvil İhracına Beklenenin 10 Katı Teklif Geldi

Devlet yönetimindeki petrol devi Saudi Aramco'nun küresel tahvil ihracına beklenenin 10 katı teklif edildiği belirtildi.
Saudi Aramco’nun Küresel Tahvil İhracına Beklenenin 10 Katı Teklif Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Büyük bir merak beklenen tahvil ihracı süresi devam ediyor. Suudi Arabistan’ın petrol devi Saudi Aramco yarın ilk tahvil ihracını gerçekleştirecek. Dün Enerji Bakanı Khalid Al Falih güçlü bir talep gelmesini beklediğini açıklamıştı. Bugün ise 10 kat ilgi gördüğü sonuçları paylaşılmaya başlandı.

Saudi Aramco’nun uluslararası tahvil ihracında en az 10 milyar dolar elde edilmesi beklenirken 10 katı ihale aldığı bilgisi paylaşıldı.

Saudi Aramco 10 Kat Fazla TeklifDünyanın en büyük petrol üreticisi, tahvil fiyatının bugün belirleneceğini bildirirken, yoğun ilgiyle karşılaştı. Aramco’nun ilk tahvil ihracı, dünyanın en karlı şirketlerinin finansal performansını yatırımcıların daha fazla görebilmesi imkanını sunan hamle ile büyük küresel ilgiyi artırdı.

Suudi Arabistan’ın devlet kontrolündeki enerji devi, dolar cinsinden borç sorununu altı dilime bölerek, vadeleri 3 ila 30 yıl arasında değişen tahvil ihracı yapacağını duyurdu. Bu ise bir dönüm noktası olarak pazarlandı. Başlangıçta altı parçalı anlaşmanın en az 10 milyar dolar olması bekleniyordu.

Kaynakların Reuters’e verdiği bilgilere göre Salı günü verilen tekliflerin 100 milyar dolara yaklaştığını söylendi.

Reuters 100 Milyar Dolar Teklif Geldi YazdıBu rakam diğer birimler tarafından doğrulanamazken, Aramco sözcüsü ile kurulan temastan da yorum alınamadı. Tahvil satışının bugün sona ermesi bekleniyor.

Global Sukuk ve MENA Sabit Gelir Franklin Franklinton Investments yatırımcı şefi Mohieddine Kronfol, “Herkes boyutun büyük olacağını biliyordu. Ancak vurgulanması gereken, kalitenin etkileyici olduğu, pazarın beklediğinden çok daha iyi olduğu,” ifadelerini kullandı. Kronfol, pazar katılımcıların tarihsel olarak yatırım portföyü üzerinde zayıf bir ülkeye ciddi bir bakış atma şansı sunan bir yüksek kalite ve düşük riskli teklif olduğunu belirtti.

Suudi Enerji Bakanı Khalid Al Falih, uluslararası tahvil satışının 30 milyar doların üzerinde bir talebe ulaştığını söylemişti.

Suudi Enerji Bakanı Khalid Al Falih 30 Milyar Dolar TeklifReuters; piyasa katılımcılarının tahvilleri almak için çok istekli oldukları, Suudi devlet borçlarından daha düşük getiri elde etme riskine girmeye istekli olduklarını belirtti. Aramco’nun, yeni tahvilleri Suudi devlet tahvili doğrultusunda bir fiyata pazarladığını da yazdı.

Nisan ayının başlarında Aramco Fitch’ten A+ ve Moody’s’ten A1 notunu, uluslararası petrol dallarının gelirlerini gölgede bırakan 2018 kazancını takiben almıştı. Suudi Arabistan tahvil piyasalarına son dönemde büyük başarı getirdi. Ocak ayında 7,5 milyar dolar değerinde bir başka tahvil ihracı gerçekleştirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu