Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Saudi Aramco İlk Yerel Halka Arz için Aralık Ayına İşaret Etti

Suudi Arabistan devletine ait olan Saudi Aramco'nun ilk yerel halka arzının Aralık ayında gerçekleşeceği ifade edildi.
Saudi Aramco İlk Yerel Halka Arz için Aralık Ayına İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Suudi Arabistan Krallığı, devlete ait petrol şirketi Saudi Aramco için halka arzın resmi olarak başlatıldığını duyurdu. İlk halka arzın Aralık ayında olacağını duyurdu. İngiltere’nin piyasa düzenleyicisi, halka arzı Pazar gününün erken saatlerinde onayladı. Ancak halka arzın boyutunu ve kapsamını çevreleyen kesin ayrıntılar henüz bilinmiyor.

Saudi Aramco’dan yapılan açıklamada ise “Şirket nihai teklif fiyatı, satılacak hisse sayısı ve satılacak hisse yüzdesi, ön talep toplama periyodu sonunda belirlenecek,” dendi.

Şirketin Başkanı ve Genel Müdürü Amin Nasser yaptığı açıklamada, şirketin vizyonunun dünyanın önde gelen entegre enerji ve kimyasal şirketi olmak olduğunu söyledi.

Nasser, “Misyonumuz, petrol ve gaz üretiminde önceliğimizi koruyarak hidrokarbon değer zincirinde katma değeri artırarak ve portföyümüzü karlı bir şekilde artırarak, ham petrol fiyat döngüleri aracılığıyla hissedarlarımıza uzun vadeli değer yaratma sağlamaktır,” ifadelerini kullandı.

Toplamda Yüzde 5’i Halka Açılacak

Toplamda Yüzde 5'i Halka AçılacakPazar günü düzenlediği basın toplantısında Nasser, şirketin halka arz broşürünün 9 Kasım’da yayınlanacağını belirtti. Ayrıca Aramco halka arzının ekonomiyi çeşitlendirmeye yardımcı olacağını ve hem iç hem de uluslararası yatırımı çekerek iç Tadawul işlemlerini güçlendirmenin bir yolu olduğunu söyledi.

Amin Nasser, “Saudi Aramco olarak bizim için halka arzdan gurur duyduğumuzu düşünüyorum. Uluslararası olarak görünürlüğümüzü artıracak. Biz çok güçlü bir şirketiz. Herhangi bir listenen şirketin ihtiyaç duyduğu birçok bilgiyi paylaşarak, verilerimizi gözden geçirecek ve diğer listelenen şirketlerle karşılaştıracak birçok analist olacak. Bu tür karşılaştırmaları yapmayı çok isteriz. Çünkü biz bir şirketiz, sonuçlarımızla gurur duyuyoruz,” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen basın toplantısında Aramco’nun Başkanı Yasser el Rumayyan uluslararası listelemenin ileriye dönük olduğunu söyledi. Ayrıca şirketin değerlemesi veya listelenecek yüzde hakkında yorum yapamayacağını belirtti.

Eylül ayında Aramco tesislerine yapılan drone ve füze saldırısının ardından Suudi petrol altyapısının güvenliği ile ilgili bazı endişelere rağmen şirketin yatırımcılar için güvenli bir bahis olduğunu söyledi.

Yasser el Rumayyan, “Aynı zamanda şirketin esnekliğine de sahibiz ve bu, 14 Eylül saldırılarında gerçekten gösterildi. Dünyadaki petrol üretiminin sekizde birini ve petrol tüccarlarını tek seferlik bir olay olarak gördüler. Bu gerçekten güvenli olduğu anlamına gelir. Paranın söylediği bu. Bu yüzden güvenlik, tüm dünyayı sadece Suudi Arabistan değil, bu bölgenin ve şirketin güvenliğine bakacağını düşünüyorum,” dedi.

Önceki raporlar, krallığın Aramco’nun yüzde 1 ila 2’sini yerel borsalarında listeleyeceğini ve daha sonra uluslararası bir borsada başka bir dilimini listeleyeceğini, böylece şirketin yüzde 5’inin halka açılacağını belirtmişti. New York, Londra, Hong Kong ve Tokyo’daki borsalar, uluslararası listeleme için yarışıyorlar.

Saudi Aramco, dünyanın en büyük entegre petrol ve gaz şirketidir. Şirketin değeri, Prens Muhammed bin Salman tarafından 2 trilyon dolar olarak açıklansa da bankacılar ve şirket içindeki kaynaklar 1,5 trilyon dolara yakın olduğunu belirtiyorlar.

Halka Arz Birkaç Yıldır Yakından Takip Ediliyor

Halka Arz Birkaç Yıldır Yakından Takip EdiliyorSaudi Aramco’nun halka arzı son birkaç yıl içinde yakından takip ediliyordu. Ancak petrol fiyatlarındaki dalgalanma, değer belirsizliği, hisse senedinin yeri, drone ve füze saldırısı gibi jeopolitik olayları nedeniyle Eylül ayında halka arz ertelenmişti.

Dünyanın en büyük halka arzı olabilir ve 1,5 trilyon dolar değerinde bir değer elde edilirse Saudi Aramco, Apple ve Microsoft gibi pazar devlerinin piyasa büyüklüğünü çok fazla aşabilir.

Halka açık listeleme, taç prensinin Vizyon 2030 olarak bilinen ekonomik reform planının bir parçası olarak görülüyor. Şirketin, önceliklerinden birinin ham petrol fiyat döngüleri yoluyla sürdürülebilir ve büyüyen temettüler sunmak.

Aramco’dan Pazar günü gelen açıklamada, “Kurulun birtakım faktörlerin dikkate alınmasından sonra kendi takdirine bağlı olarak, 2020 takvim yılı için potansiyel özel temettülerin yanı sıra en az 75 milyar dolar tutarında genel nakit temettü beyan etme niyetinde olduğu söylendi.

Geçen hafta Reuters, şirketin 11 Aralık’ta Tadawul’da işlem görmeye başlayacağı bildirildi. Anonim kaynaklara dayanarak Al Arabiya, fiyatlandırmanın 17 Kasım’da başlayacağını ve 4 Aralık’ta açıklanmasının beklendiğini söyledi.

Aramco Pazar günü yaptığı açıklamada, ham petrol üretiminin küresel olarak 2016’dan 2018’e kadar her sekiz varil ham petrolün yaklaşık bir tanesini oluşturduğunu belirtti. 2019’un ilk altı ayında şirket, 10 milyon varil de dahil olmak üzere günde 13,2 milyon varil petrol üretti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu