Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayide Doğal Gaz Kısıtlaması Sona Eriyor

Sanayi tesislerine uygulanan doğal gaz kısıtlamasının sona ereceği açıklandı. İşte konuyla ilgili BOTAŞ'tan gelen açıklamalar;
Sanayide Doğal Gaz Kısıtlaması Sona Eriyor
Yorum

İran’ın teknik arıza gerekçesiyle 20 Ocak itibarıyla Türkiye’ye gaz girişini durdurması büyük şok yaratmıştı. Ardından hava şartlarından dolayı konut tüketiminin rekor seviyeye ulaşması nedeniyle artan talebi karşılamak için sanayi ve doğal gaz santrallerinde kısıtlamaya gidilmişti.

Kesintilerin ardından neler yaşandığına dair birçok söylenti ortaya çıkmasına karşın yapılan açıklamalar her şeyin kontrol altında olduğu yönünde olmuştu. 28 Ocak’ta BOTAŞ, İran’dan Türkiye’ye gaz arzının test amacıyla sınırlı miktar başladığını bildirmiş ve sanayi tüketicilerine yapılan yüzde 40 kısıntının 31.01.2022 saat 08:00 itibarıyla yüzde 20’ye düşürüldüğü açıklanmıştı.

Bugün ise BOTAŞ’tan yapılan açıklamaya göre; sanayi tesislerine uygulanan kısıntının 8 Şubat 08:00 itibarıyla sonlandırılacak.
BOTAŞ Doğalgaz Kısıtlaması Sona Eriyor
Kaynak: Twitter

BOTAŞ’ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile kısıtlamanın sonlandırılacağı duyurulurken, “Sanayicilerimize bu süreçte göstermiş oldukları anlayış ve iş birliğinden dolayı teşekkür ederiz,” notu düşüldü.

19 Ocak 2022’de 288 milyon metreküp doğal gaz tüketimi ile Türkiye rekoru kırılmıştı. Ayrıca 81 ilin 73’ünde de günlük doğal gaz tüketim rekorunun kırıldığı bildirilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna ziyaretinin ardından yaptığı basın açıklamasında doğal gaz meselesine de değinmişti. Erdoğan, doğal gazın sıfırı tüketmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını ifade etmiş, depolama alanlarının yeterli olduğuna vurgu yapmıştı. Söylentiler üzerine, “Yine aynı şekilde Rusya’dan doğal gazımız geliyor. Durum böyleyken kalkıp da vatandaşı, milleti bu konuda heyecanlandırmanın bir anlamı yok,” ifadelerini kullanmıştı.

Doğal gaz fiyatları ise bugünkü işlemlerde düşüş gösteriyor. Geçen haftayı 4,55 dolardan tamamlayan doğal gaz yeni haftaya 4,32 dolardan başladı. Buradan hafif toparlanma gösteren fiyatlar 4,4 dolar bandında hareket etti. TSİ 16:07 sularında yüzde 3,43 oranında ekside 4,42 dolarda seyretmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%