Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimine Tepkisiz Kalan EUR/USD için Pozitif Beklenti Ön Planda

Euro Bölgesi sanayi üretimi verilerine tepkisiz kalan EUR/USD, veri öncesinde yaklaşık bir ayın en yükseğine tırmandı.
Sanayi Üretimine Tepkisiz Kalan EUR/USD için Pozitif Beklenti Ön Planda

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi sanayi üretimi Şubat’ta aylık bazda yüzde 1 düşerken yıllık bazda yüzde 1,6 geriledi.

Yıllık bazda gerileme yüzde 0,9 düşüş beklentisinden kötü gelirken aylık düşüş yüzde 1,1’lik gerileme yönündeki tahminden hafifçe iyi geldi. Üye devletler arasında en büyük aylık düşüş yüzde 4,8’le Fransa’da, en büyük yıllık düşüş yüzde 10,9’la Malta’da kaydedildi.

Dün, ABD TÜFE’siyle 3 haftanın en yükseğini gören EUR/USD, bugün 1.1973’e kadar yükseldi.
EUR/USD 1 Ay En Yüksek
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Böylelikle 18 Mart’taki 1.1989’un ardından en yüksek seviyeye ulaştı. Ancak parite gün içi yüksek seviyeyi, bölgeden gelen sanayi üretimi verilerinin öncesinde kaydetti. TSİ 12.00’da açıklanan veri sonrasında ise kayda değer bir oynaklık görülmedi.

Eurodaki toparlanma, Amerikan dolar endeksinin bugün 4 haftanın en düşüğüne gerilemesiyle de desteklendi.

Ayrıca Avrupa’da hızlanan aşı dağıtımları ve Euro Bölgesi aktivitesinin yılın ikinci yarısında ABD ile aynı seviyeye gelmeye hazırlanması da ortak para birimini destekledi.

GCM Yatırım günlük analizinde 1.1860 ve 1.2100’ü önemli seviyeler olarak gösterdi. Nota ve günlük harekete göre EUR/USD’nin pozitif görünümüne devam etme beklentisi ön plana çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum