Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Merkez Bankası Piyasadaki Dalgalanmayı Azaltmak için Döviz Satışına Başlıyor

Rusya Merkez Bankası, para biriminin son altı yılın en sert düşüşünün göstermesinin ardından döviz satışına başlayacağını duyurdu.
Rusya Merkez Bankası Piyasadaki Dalgalanmayı Azaltmak için Döviz Satışına Başlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazartesi günü tüm dünyanın ana gündem maddesi petrol piyasasındaki hareketlilik oldu. Rusya’nın üretim kısıntısına yanaşmaması üzerine Suudi Arabistan tek başına yol almak istercesine ihracat fiyatlarını indirerek, üretim artıracağının sinyallerini verdi.

Ham petrolün varilinin 27, Brent türünün 31 dolara kadar gerilemesinin ardından Rus rublesi en kötü performansı gösteren para birimlerinden biri oldu. Ruble dün %8,5 oranında düşüş göstererek, 2014 yılının Aralık ayından bu yana en sert düşüşü kaydetti.

Rusya Merkez Bankası, piyasadaki sert düşüşlerin önünü kesmek için döviz satışına başlayacağını duyurdu.

Rusya Merkez Bankası, finans piyasalarındaki volatiliteyi azaltmak için döviz satışına başlıyor.

Rusya Merkez BankasıRusya Maliye Bakanı dün yaptığı açıklamada petrolün 1 varilinin 42,40 doların altında kalması durumunda döviz satışına başlayacaklarını söylemişti. Söz konusu karar bugün geldi. Ülkenin merkez bankası dünya petrol piyasasında yaşanan önemli değişikliklerin finansal alanda volatilite yarattığını, bunu düşürmek için de döviz müdahalesi yapılacağını bildirdi.

ABD Enerji Bakanlığı sözcüsü Shaylyn Hynes, petrol fiyatlarının manipüle edildiğini iddia etti.

Petrol Manipüle İddiasıTrump yönetiminin gelişmeleri çok yakından izlediğini belirten Hynes, ABD’nin petrol fiyatlarının manipüle edilmesine göz yummayacağını ve diğer ülkelerin bu alandaki çabalarına direneceğini söyledi.

Yaptığı açıklamada, “OPEC + toplantısının sonuçlarının ardından bazı devletlerin petrol piyasalarını manipüle etmeye ve etkilemeye yönelik girişimleri, ABD’nin dünyadaki müttefikler ve ortaklar için güvenilir bir enerji tedarikçisi olarak rolünün önemini pekiştiriyor.” sözlerine yer verdi.

Fiyatlardaki sert düşüşe ilişkin olarak ABD’nin bu dalgalanmaya dayanabileceğini ifade etti. Birçok emtia uzmanı ise Rusya’nın şu an gösterdiği tutumun ABD’ye zarar vermek ve piyasadaki pazar payını kaptırmak istememesinden kaynaklandığını düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu